THEMBRA TË PLASARITURA? Receta që do t’ju ​​lehtësojë njëherë e përgjithmonë – AlpeGossip
THEMBRA TË PLASARITURA? Receta që do t’ju ​​lehtësojë njëherë e përgjithmonë

THEMBRA TË PLASARITURA? Receta që do t’ju ​​lehtësojë njëherë e përgjithmonë

Çarjet dhe lëkura e thatë në thembra janë kryesisht një problem kozmetik, por mund të kthehet edhe në një gjendje të dhimbshme pasi lëkura trashet dhe formohen kallo.

Problemi është më i theksuar kur shoqërohet me skuqje, kruajtje, inflamacion dhe heqje të lëkurës.

Thembrat e plasaritura mund të jenë rezultat i dehidrimit të lëkurës në atë pikë, ajrit të thatë, dietës jo të shëndetshme, kujdesit jo të duhur të këmbëve, dyshemeve të forta, qëndrimit të zgjatur në këmbë dhe këpucëve të papërshtatshme.

Përveç kësaj, ka edhe kushte të tjera që mund të kontribuojnë në këtë problem dhe këto janë ekzema, sëmundja e tiroides dhe diabeti.

Nëse ndërmerrni hapat e duhur menjëherë, thembrat e çara mund të parandalohen dhe të mos bëhen aq të këqija sa t’ju shkaktojnë dhimbje dhe madje edhe gjakderdhje.

Ekziston një ilaç shtëpiak që është shumë i dobishëm për këtë gjendje:

Merrni 10 tableta aspirinë (acid acetilsalicilik) dhe grijini ato në një pluhur të imët.
Shtoni me 250 ml alkool për fërkim (70%) dhe lëreni për 1-2 ditë.
Çdo natë zhytni një top pambuku ose garzë në këtë përzierje, pasi fillimisht e tundni mirë para përdorimit dhe aplikojeni në thembër.
Mbështilleni këtë pjesë të këmbës me një rrip plastik dhe vishni një çorape dhe lëreni të veprojë gjatë gjithë natës.
Kur të zgjoheni, shpëlajeni me ujë dhe thajeni me një peshqir, më pas aplikoni pak krem ​​me vaj për këmbët, ose glicerinë.
Pas 10 trajtimeve do të shihni një përmirësim në thembrën tuaj. Për rezultate edhe më të mira, mund të bëni eksfoliacion thembrat përpara se të aplikoni kremin e këmbëve.