Kulturë Archives - AlpeGossip

Kulturë

STOKHOLM/ Kaelin, Ratcliffe dhe Semenza marrin çmimin Nobel në Mjekësi

STOKHOLM/ Kaelin, Ratcliffe dhe Semenza marrin çmimin Nobel në Mjekësi

 Amerikanët William Kaelin dhe Gregg Semenza si dhe britaniku Peter Ratcliffe morën sot çmimin Nobel për…

“MBRETËRESHA ME FATIN TRAGJIK”/  Jaho magjeps në “Opera Australia”

“MBRETËRESHA ME FATIN TRAGJIK”/ Jaho magjeps në “Opera Australia”

Jemi kaq të zhveshur në skenë. Nuk mund të shtiremi, duhet të jemi njerëzorë, të…

OBJEKTE HISTORIKE/ Zbulimet e rralla që identifikojnë ilirët 2400 vjet më parë (FOTO)

OBJEKTE HISTORIKE/ Zbulimet e rralla që identifikojnë ilirët 2400 vjet më parë (FOTO)

Cila ishte kultura, veshja, vallet, mënyra e jetesës, që i dallonte ilirët nga kolonët grekë…

“KALA FESTIVAL” NDEZ DHËRMIUN/ Mijëra të rinj europianë mësyjnë plazhet e rivierës

“KALA FESTIVAL” NDEZ DHËRMIUN/ Mijëra të rinj europianë mësyjnë plazhet e rivierës

60 DJ të njohur nga e gjithë bota janë pjesë e edicionit të dytë të…

PASIONI PËR GJUHËN SHQIPE/ Studentja kineze reciton në Pekin “Ti nuk lexon” (VIDEO)

PASIONI PËR GJUHËN SHQIPE/ Studentja kineze reciton në Pekin “Ti nuk lexon” (VIDEO)

Një video e veçantë ku duket se si një studente kineze ka nja pasion të…

ROMANI MË I MIRË/ “Gënjeshtarët e vegjël” të Fatos Kongolit një dhuratë e bukur për lexuesin

ROMANI MË I MIRË/ “Gënjeshtarët e vegjël” të Fatos Kongolit një dhuratë e bukur për lexuesin

Disa fjalë për romanin më të ri të Fatos Kongolit gjatë prezantimit në edicionin e…

HAPET SË SHPEJTI/ Shtëpia e Ismail Kadaresë në Tiranë kthehet në muze

HAPET SË SHPEJTI/ Shtëpia e Ismail Kadaresë në Tiranë kthehet në muze

Apartamenti ku punoi dhe jetoi njeriu i madh i letrave shqipe, Ismail Kadare shumë shpejt…

“ENGJËJT E AMERIKËS”/ Skena të forta mes aktorëve shqiptarë, shkëkëmbehen puthje homoseksuale

“ENGJËJT E AMERIKËS”/ Skena të forta mes aktorëve shqiptarë, shkëkëmbehen puthje homoseksuale

Nuk kanë munguar në skenë edhe puthjet homoseksuale mes aktorëve duke thyre kështu tabu, skena…

FOTO TË RRALLA TË ALEKSANDËR MOISIUT/ Për herë të parë në kryeministri

FOTO TË RRALLA TË ALEKSANDËR MOISIUT/ Për herë të parë në kryeministri

Kryeministri Rama: Moisu është aktori i parë që kam parë kur isha shumë i vogël….

AVOKATJA ITALIANE PROMOVON ROMANIN NË TIRANË/ Hornby: Drejtësia është gjëja më e rëndësishme në botë

AVOKATJA ITALIANE PROMOVON ROMANIN NË TIRANË/ Hornby: Drejtësia është gjëja më e rëndësishme në botë

Shkrimtarja italiane Simonetta Angello Hornby promovoi librin “Kafe e hidhur”në Tiranë. Hornby teksa përshkruan për…