DALIN REZULTATET E STUDIMIT/ Njerëzit duhet të djegin kalori në këtë periudhë të ditës – AlpeGossip
DALIN REZULTATET E STUDIMIT/ Njerëzit duhet të djegin kalori në këtë periudhë të ditës

DALIN REZULTATET E STUDIMIT/ Njerëzit duhet të djegin kalori në këtë periudhë të ditës

Orë e brendshme e trupit tuaj, ose ritmi cirkadik, dikton shumë ditën tuaj. Kjo ju tregon kur jeni të uritur dhe keni nevojë për të konsumuarndonjë ushqim, kur jeni të lodhur dhe duhet të flini, dhe shumë procese të tjera fiziologjike.

Kjo orë e trupit gjithashtu përcakton se në cilën kohë të ditës trupi juaj djeg më shumë kalorive, sipas një studimi të ri.

Hulumtuesit që raportonin në Biologjinë Aktuale zbuluan se kur pushojmë, ne djegim 10% më shumë kalori në orët e vona të pasdites dhe në fillim të mbrëmjes sesa në mëngjes.

Pra, kjo do të thotë që ne nuk duhet të shqetësohemi edhe herën tjetër kur kemi konsumuar shumë ushqim pas ditës.

Rezultatet e këtij studimi përforcojnë rolin e rëndësishëm të ritmit cirkadik në rregullimin e metabolizmit.