DITA E FALENDERIMEVE/ Pas halloween-it vip-at festojnë edhe këtë “Festë Amerikane” (FOTO) – AlpeGossip
DITA E FALENDERIMEVE/ Pas halloween-it vip-at festojnë edhe këtë “Festë Amerikane” (FOTO)

DITA E FALENDERIMEVE/ Pas halloween-it vip-at festojnë edhe këtë “Festë Amerikane” (FOTO)

Miliona amerikanë festojnë  “Ditën e Falenderimeve” në një darkë tradicionale me famijen dhe miqtë. Dita e Falenderimeve që festohet të enjten e katërt të nëntorit. Darka ka në qendër gjelin e detit, patatet, dhe ëmbëlsirën me kunguj.

Shtetet e Bashkuara e shënuan zyrtarisht këtë festë në vitin 1863 megjithëse festa besohet të jetë festuar për herë të parë në vitin 1621. Përveç darkës tradicionale, shumë amerikanë e kalojnë këtë ditë duke ndjekur aktivitete të ndryshme siç është edhe parada vjetore e Ditës së Falenderimeve në New York. Është kjo koha kur familjet dhe miqtë mblidhen për të dhënë bekimet e tyre.

Pasi shqiptarët festuan hallowen-in ata përqafuan menjëherë edhe këtë festë të re. Shumë personzahe të njohura përmes postimeve  në rrjetin social Instagram kanë treguar si e kanë festuar “Ditën e falenderimeve” kurse disa të tjerë nuk nguruan të uronin fansat.

Elona Duro

Estela Ujka

Emina Cunmulaj

Gashi

Angela Martini

/AlpeNews.al