I DINIT? Këto janë përfitimet shëndetësore nga seksi i përditshëm – AlpeGossip
I DINIT? Këto janë përfitimet shëndetësore nga seksi i përditshëm

I DINIT? Këto janë përfitimet shëndetësore nga seksi i përditshëm

Nëse keni menduar se përfitimi i vetëm i seksit ishte, kënaqësia, ka një lajm të mirë për ju

Jo vetëm që seksi iu ndihmon të flini mirë, lehtësoni stresin dhe djegni kalori, por ekzistojnë edhe disa arsye të tjera përse duhet të bëni seks më shpesh, transmeton lajmi.net.

Përmirëson shëndetin kardiovaskular

Një studim i kohëve të fundit thotë se meshkujt që kryejnë marrëdhënie seksuale më shumë se dy herë në javë, kanë një rrezik më të vogël për të marrë një sulm në zemër.

Përforcon imunitetin

Seksi në baza ditore rrit nivelin e imunoglobulinës A (IgA), gjë që e bën trupin tuaj të fortë kundër sëmundjeve si ftohja dhe ethet e zakonshme.

Zvogëlon stresin

Një studim ka provuar gjithashtu se njerëzit, të cilët gëzojnë aktivitete të rregullta seksuale mund të përballojnë stresin më mirë dhe janë më të lumtur.

Largon dhimbjen

Nëse keni dhimbje koke, bëni seks menjëherë vend, sepse, kur jeni gati të arrini orgazmë, niveli i hormonit oksitocinë rritet në pesë herë. Kjo endorfinë në fakt zvogëlon dhimbjet.