PINI UJË ME LIMON PËR 7 DITË/ Zbuloni ndryshimet e pabesueshme që do të ndodhin me lëkurën e trupin tuaj – AlpeGossip
PINI UJË ME LIMON PËR 7 DITË/ Zbuloni ndryshimet e pabesueshme që do të ndodhin me lëkurën e trupin tuaj

PINI UJË ME LIMON PËR 7 DITË/ Zbuloni ndryshimet e pabesueshme që do të ndodhin me lëkurën e trupin tuaj

Pirja e ujit me limon në mëngjes është një ritual që punon mrekullisht për ju! Disa betohen se u jep atyre lëkurë më të mirë dhe shëndet të përgjithshëm më mirë. Shumë njerëz pohojnë se pirja e ujit të ngrohtë me limon çdo mëngjes mund t’ju japë përfitime shëndetësore nga pastrimi i akneve tek rritja e sistemit tuaj imunitar me vitaminë C, e cila ndihmon në luftën kundër gripit. Pas leximit të disa dëshmive në internet, është dikush që ndan me ne eksperiencën personale pasi për shtatë ditë rresht zgjodhi të pijë në mëngjes ujë të ngrohtë me limon.

Procesi

Gjithçka ishte e thjeshtë: Çdo mëngjes para punës, diku ndërmjet orës 8 dhe 9 të mëngjesit, unë kombinova disa lëngje më gjysmë gote lëng limoni. Disa receta që gjeta në internet sugjeruan që uji të ishte i ngrohtë, por që më dha një shije jo aq të mirë. Uji me limon është me të vërtetë një pije e shpejtë, e thjeshtë dhe e lirë. Dhe, nëse po kërkoni më shumë lëndë ushqyese, mund të provoni edhe duke shtuar kastravec në të.

Gjëja e çuditshme është që unë në fakt kam parë rezultate

Së pari, pas përfundimit të sfidës së ujit të limonit një javë, vura re se lëkura ime ishte pothuajse e përsosur! Pa shpërthime, pa vajra të tepërta, pa të meta. Gjithashtu gjeta se, tek e prekja lëkurën time ajo ishte shumë më e butë dhe dukej shumë më e ndritshme. Në thelb, lëngu i limonit krijoi një theks të natyrshëm në fytyrën time. Kam gjetur gjithashtu se uji me limon ndikoi në frymën time. Duke qenë e mallkuar me frymëmarrje të keqe, mëngjeset kanë qenë gjithmonë një kohë veçanërisht e vështirë për mua. Megjithatë, së shpejti kuptova se uji i limonit e përmirësoi këtë gjë: acidi i limonit ndihmon për të prishur dhe për të luftuar bakteret në gojë. Disa ditë pasi ndalova së piri ujë me limon çdo mëngjes, gjeta se disa akne filluan të ktheheshin. Pra, duket se është e vërtetë: Uji i limonit me të vërtetë ndihmon në lëkurën e fytyrës suaj.

Uji me limon e bëri lëkurën time të pastër dhe me më pak vaj

Në fund të javës, unë gjithashtu konstatova se isha shumë më pak e fryrë. Limonët janë diuretik natyral dhe ndihmojnë trupin të lirojë çdo kripë shtesë. Nga ana tjetër, kjo ul ndjesinë e fryrjes. Për më tepër, duke përmirësuar çehrën time dhe duke më bërë më pak të fryrë, unë nuk vë re ndonjë përfitim tjetër shëndetësor. Natyrisht, nuk u sëmura gjatë kësaj jave, kështu që ndoshta uji me limon nxiti sistemin imunitar. Mund të ketë ndihmuar edhe organet e mia të brendshme, por unë nuk jam në gjendje ta identifikoj këtë.

Efekte negative

Kam vërejtur çdo ditë që kam pasur etje më të shpejtë në mëngjes. Kam gjetur gjithashtu se në qoftë se unë nuk e shuaja këtë etje, në gojën time mbetej një pasion i çuditshëm. Në përgjithësi, unë me siguri do të mendoj për të shtuar limonin në rutinën time të përditshme. Përfitimet për lëkurën time ishin të pamohueshme dhe edhe pse unë mund të kem qenë më e etur, nuk ka asgjë të keqe për të qëndruar më ekstra e hidratuar.