Shmangini me patjetër këto ushqime nëse vuani nga ankthi dhe depresioni – AlpeGossip
Shmangini me patjetër këto ushqime nëse vuani nga ankthi dhe depresioni

Shmangini me patjetër këto ushqime nëse vuani nga ankthi dhe depresioni

Disa ushqime janë gjithnjë e më pak të këshillueshme për shëndetin e njeriut. Me kalimin e viteve studimet kanë treguar se ushqimet jo vetëm që na ndihmojnë të kryejmë proceset e domosdoshme jetësore, por janë edhe burim i disa gjendjeve mendore apo fizike. Të tilla janë edhe ushqimet e mëposhtme, që rritin nivelin e depresionit dhe ankthit tek njerëzit.

1.Lëng frutash

 

Fibrat e frutave ju mbushin dhe ngadalësojnë me energji. Pa atë fibër, ju jeni vetëm duke pirë ujë me sheqer dhe aq shpejt sa merrni energji aq shpejt do t’ju bien. Kjo mund t’ju lërë të uritur dhe të zemëruar dhe nuk do të ndihmojë ankthin dhe depresionin. Hani vetëm fruta dhe nëse keni etje pini ujë.

2.Sodë

 

Nuk ka asnjë fitore për ju këtu: Ajo është e gjitha sheqer dhe nuk ka asnjë lëndë ushqyese. Pijet me shumë sheqer si soda kanë një lidhje të drejtpërdrejtë me depresionin.

 

3.Sodë dietike

 

Nuk ka sheqer, kështu që nuk ka problem, apo jo? Jo tamam. Ju nuk mund të keni përplasjen e energjisë që vjen me shumë sheqer, por dieta mund t’ju bëjë depresive. Në fakt, kjo mund të të bëjë të ndihesh më keq se sheqeri. Shumë nga kafeina që kanë sodat mund të jenë të këqija edhe për ankthin.

4.Tost

 

Ju pëlqen tosti? Nëse është bërë nga buka e bardhë, po. Mielli i bardhë i përpunuar shumë kthehet në sheqer gjaku pasi ta hani atë. Kjo mund të shkaktojë goditje energjie që mund të jenë të këqija për ankthin dhe depresionin. Përdorni vetëm bukë të zezë.

 

5.Ketchup

 

Është më së shumti domate, apo jo? Epo, po, dhe sheqer, shumë sheqer. Katër gram për lugë gjelle, për të qenë e saktë. Gjithashtu mund të përmbajë embëlsues artificialë që mund të lidhen me ankthin dhe depresionin. Konsumoni domate më mirë se salsa domate.

6.Kafe

 

Kafeina mund t’ju bëjë nervozë. Gjithashtu mund të bllokojë gjumin tuaj, ss ndihmon ankthin ose depresionin. Tërheqja e kafeinës mund t’ju bëjë të ndiheni keq. Nëse mendoni se ju shkakton probleme, uleni kafeinën ngadalë nga dieta juaj.

 

7.Pije energjike

 

Ata mund të shkaktojnë ritme të çuditshme të zemrës, ankth dhe probleme me gjumin. Kjo sepse nuk është gjithmonë e lehtë të dihet niveli i lartë i kafeinës të fshehur në këto përbërës. Këto pije shpesh kanë shumë sheqer ose ëmbëlsues artificial. Pini ujë nëse keni etje.

8.Alkooli

 

Alkooli mund t’ju lerë pa gjumë dhe pushimi i pamjaftueshëm mund të rrisë ankthin dhe të shkaktojë depresion. Shumë alkool mund të shkaktojnë edhe më shumë probleme.

 

9.Krem ëmbëlsirash

 

Është sheqeri, apo jo? Epo, po, por kjo nuk është e gjitha. Është gjithashtu e ngarkuar me rreth 2 gram yndyrna dhe këto janë të lidhur me depresionin. Ndonjëherë i quajnë vajra pjesërisht të hidrogjenizuara sepse janë gjithashtu në ushqime të skuqura, brumë pice, ëmbëlsira, biskota dhe kërpudha.

10.Ushqime të përpunuara

 

Nëse hani shumë mish të përpunuar, ushqim të skuqur, drithëra të rafinuara, karamele, pasta dhe produkte të qumështit me yndyrë të lartë, ju keni më shumë gjasa të keni ankth dhe depresion. Një dietë plot me drithëra, fruta, perime dhe peshk të pasur me fibra, mund t’ju ndihmojë të mbani qetësinë.