“ASKUSH NUK MË KA THËNË TË IZOLOHEM”/ Udhëtarët britanik kthehen nga Italia: Nuk na kontrolloi njeri – AlpeGossip
“ASKUSH NUK MË KA THËNË TË IZOLOHEM”/ Udhëtarët britanik kthehen nga Italia: Nuk na kontrolloi njeri

“ASKUSH NUK MË KA THËNË TË IZOLOHEM”/ Udhëtarët britanik kthehen nga Italia: Nuk na kontrolloi njeri

Ditën e sotme kaosi dhe rrëmuja në aeroportet britanike  ka qenë në rritje teksa udhëtarët nisen nga Italia për në Mbretërinë e Bashkuar thanë për “MailOnline” se nuk ja kishin për nevojën e vetë-izolimit për dy javët e ardhshme.

Pasagjerët në aeroplanët thuajse-bosh zbuluan se ata nuk ishin kontrolluar gjatë mbërritjes dhe askush nuk i këshillonte si të shkonin në shtëpi për të filluar periudhën e izolimit të tyre 14-ditësh. Pompat e dezifektuesëve të duarve në terminale ishin gjithashtu plotësisht bosh.

Të tjerë thanë se e bënë uljen në Itali vetëm për t’u thënë se ishte shumë e rrezikshme të gjendesh atje dhe të bëhesh fluturime në shtëpi pasi Britania humbi viktimën e gjashtë të koronavirusit dhe numri i vdekjeve në Itali gjithashtu u rrit me 97 në një ditë në 463.

Francesco Stabile i tha “MailOnline” sot në Stansted se ai nuk kishte informacion për kufizimet më të fundit të udhëtimeve pasi vizitoi të dashurën e tij në Itali, përfshirë dhe një anëtar të Qeverisë i cili nuk kishte dieni për vetë-karantinën e domosdoshme për dy javë.

Z. Stabile 38, i cili ka jetuar në Letchworth, Herts, për 16 vitet e fundit, tha se ai ishte i prirur të kthehej në punë, duke shtuar: ‘Unë jam një shofer Uber. Shkoj në Itali çdo dy javë për të vizituar të dashurën time. Kam marrë informacion nga Zyra e Jashtme, por nuk di asgjë për izolimin e tyre. Po ndihem mirë. Nuk ka asgjë të keqe me mua. ‘

Carmine Loru, 39 vjeç, e cila mbërriti në Gatwick në një fluturim Vueling nga Firence, tha se atij nuk iu dha asnjë informacion në lidhje me izolimin e vet, dhe nuk kishte kaluar asnjë kontroll për të konstatuar nëse ai mbante virusin.

Z. Loru, familja e të cilit është nga Firence, tha: ‘Ekziston një shumë e paranojës në Itali, por këtu nuk ka as dikush që të na kontrollojë. Kam lexuar që unë mund të qëndroj në shtëpi për 14 ditë, por askush nuk tha asgjë në aeroplan ‘.

Inxhinierja Anna De Luca, 30 vjeç, e cila jeton në Brighton dhe fluturoi në Gatwick nga Napoli, tha: ‘Është thjesht çmenduri. Jam vërtet e tronditur, nuk ka pasur fare kontrolle. Edhe në Napoli ata bënë një kontroll, dhe na thanë që të qëndronim një metër larg personit tjetër. Dhe pastaj në aeroplan nuk kishte asgjë. Neve nuk na u dha asnjë informacion ‘.

Ajo shtoi: ‘Unë thjesht pyeta një njeri që punonte këtu, ai tha që ndoshta duhet të telefonosh 111, por nuk kishte kontroll fare’, duke shtuar gjithçka që ajo pa ishte një poster ‘i vjetër’ i NHS.

Përshtatur nga MailOnline