MOTI I KEQ JU KA BËRË ME DHIMBJE FYTI? Ja si ta kuroni pa ilaçe në një kohë të shkurtër – AlpeGossip
MOTI I KEQ JU KA BËRË ME DHIMBJE FYTI? Ja si ta kuroni pa ilaçe në një kohë të shkurtër

MOTI I KEQ JU KA BËRË ME DHIMBJE FYTI? Ja si ta kuroni pa ilaçe në një kohë të shkurtër

Grykët që djegin dhe dhëmbin janë të mërzitshme dhe ndër të tjera nuk ju lejojnë të shijoni ushqimin apo ditë. Ndonjëherë një fyt është aq i “inatosur” sa që mund të humbni zërin tuaj! Healthline shpjegon se një dhimbje të fytit ka shumë shkaqe të mundshme. Këto përfshijnë alergji, ajër të thatë, ndotje, dhe natyrisht, sëmundje si ftohja e zakonshme, gripi etj. Shumë prej këtyre sëmundjeve dhe shkaqeve të jashtme nuk mund të trajtohen me mjekësi tradicionale. Por nëse dhimbja nuk është serioze atëhere mund ta zgjidhni kështu:

Mjaltë dhe kanellë. Kombinimi i këtyre dy përbërësve është një ilaç i shkëlqyeshëm për të pastruar fytin, duke eliminuar viruset që shkaktojnë acarim dhe infeksion. Kanella ka veti të shkëlqyera antioksiduese dhe antiseptike. Miksoni 2 lugë mjaltë me 1 lugë çaji pluhur kanelle. Shkrijini të dy përbërësit në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pije.

Hudhër. E përdorur në gatim, hudhra është gjithashtu një nga antibiotikët më të fuqishëm natyrorë në botë. Ajo shkatërron qindra viruse dhe baktere dhe stimulon pastrimin e traktit respirator. Konsumoni hudhër të papërpunuar për të shijuar vetitë e saj.

Xhinxher. Rrënja e xhenxhefilit është një nga produktet më të fuqishme natyrore në botë. Është antiinflamator, analgjezik dhe ka vetitë antibiotike që nxisin eliminimin e patogjenëve që shkaktojnë sëmundje. Vloni një copë rrënjë xhenxhefil në një filxhan ujë, filtrojeni dhe pijeni.