DËSHIRONI TË MBETENI SHTATZËNË? Ja pozicionet që rrisin shanset – AlpeGossip
DËSHIRONI TË MBETENI SHTATZËNË? Ja pozicionet që rrisin shanset

DËSHIRONI TË MBETENI SHTATZËNË? Ja pozicionet që rrisin shanset

Nëse jeni duke kërkuar për pozicionet më të mirë seksuale për të mbetur shtatzënë, nuk ka ndonjë studim përfundimtar, por ato vërtetojnë që çdo pozicion është më i mirë nga një tjetër shprehen ekspertët në revistën: “të jesh nënë”.

Gratë mund të mbeten shtatzënë në çdo pozicion ndonjëherë dhe pa u përpjekur shumë. Megjithatë, disa rregulla që mund të ritin shanset për të mbetur shtatzënë.Kur ju jeni duke u përpjekur për të mbetur shtatzënë, ju doni që sperma e partnerit tuaj të shkojë sa më afër mitrës tuaj, dhe ju doni që sperma të qëndrojë atje për aq kohë sa i duhet spermatozoidëve të shkojnë drejt vezës tuaj dhe njëri prej tyre të depërtojë brenda, pra ju doni tja bëni më të lehtë rrugën spermatozoidit që do depërtojë brenda vezës tuaj.

Pozicioni misionar

Ndoshta mënyra më e lehtë për të bërë këtë është përmes pozitës misionare, gruaj e shtrirë në pozicionin poshtë, pra klasiku. Ky pozicion lejon depërtim të thellë, e cila do të sjellë pranë spermën në qafën e mitrës, dhe kjo ka shtuar avantazhin e gruas tashmë të shtrirë në mënyrë që sperma të qëndrojë më gjatë në trupin e saj. Kur ju keni përfunduar aktin seksual, shtrëngoni gjunjët e mbledhura sikur i përqafoni duke qëndruar shtrirë të paktën 15 minuta.

Pozicione të tjera seksuale.Nëse pozicioniklasik apo misionar të bëhet shumë i mërzitshëm apo rutinë, ju duhet të ndërmerni disa variacione. Për shembull, ju nuk duhet të qëndrojë në krevat – ju gjithmonë mund të provoni gjëra jashtë në një shtrat, në dysheme, apo edhe në ndenjësen e pasme të automjetit tuaj (por sigurohuni që ju respektoni ligjet vendore).Një ide është që shtrihuni në shpinë, pjesa e legenit në buzë të krevatit. Partneri juaj mund të qëndrojë para jush (ose bie në gjunjë, nëse shtrati juaj është i ulët).

Avantazhi është, sapo të keni mbaruar, ju mund të qëndroni drejt atje mbi kurrizin tuaj për 15 minuta apo më shumë për t’i dhënë spermës një mundësi shtesë për të shkuar atje ku duhet të shkojë.Një tjetër pozicion është rear-entry , me partnerin pas jush, ndërsa ju jeni në gjunjë. Ky pozicion lejon depërtim të thellë, e cila është e mirë për marrjen e spermës në qafën e mitrës, dhe si një përfitim i shtuar, shumë ekspertë e quajnë atë pozicion më të mirë, dhe më pas rrokullisuni me shpinë dhe qëndroni në shtrat për pak minuta.Një nga pozicionet më të mira për lehtësimin është pozicioni lugë, ku ju përkuleni dhe partneri juaj depërton nga mbrapa(jo anus).Përsëri duhet pak minuta të rrini shtrirë pas aktit seksual.Përsëri, nuk ka prova përfundimtare se psi çdo pozicion duhet të jetë magjik por nuk ka të keqe nëse përpiqeni për pozicione të reja, pasi çdo pozicion që ndihmon spermatozoidet të shkojnë sa më shpejt dhe të sigurt atje ku duhet. Dhe mbi të gjitha, mos harroni të kënaqeni dhe të shijoni çdo pozicion që ju ndiheni ok dhe të gëzoni këtë kohë të veçantë me partnerin tuaj.

Cfare duhet te dish qe te mbetesh shtatzene?

Kur te kryeni marredhenie seksualeShume cifte mendojne se nese kryejne cdo dite marredhenie seksuale, eshte e sigurte qe femra mund te mbetet shtatzane, por mund te jesh duke cuar kot gjithe perpjekjet e tua? Pse? Burrave noramlisht u nevojitet 36-48 ore per te prodhuar nje sasi te mjaftueshme te spermes, keshtu qe te kryesh marredhenie seksuale cdo dite do te thote qe partneri yt te mos kete sperme te mjaftueshme gjate diteve te tua me pjellore. Per te parandaluar kete, doktoret keshillojne qe marredheniet seksuale te kryen nje dite po, nje dite jo gjate diteve qe je me pjellore.Sa kohe mund te vonoje?Ne cfaredolloj muaji, mundesite per te mbetur shtatzene jane nga 10-15% per nje burre dhe nje grua, te dy me te vegjel se 35 vjec dhe te shendetshem. Pas nje viti perpjekjesh, 88% e ketyre cifteve konceptojne nje femije, ndersa pas dy vitesh, 95%. Sipas te dhenave, nje cifti ne te 30-at do t’i duhen 6-muaj per te ngjizur nje femije, ndersa nje cifti ne te 35-at, rreth 9-muaj.Beni jete te shendetshmePakeso sasine e alkoolit dhe te kafeines qe konsumon. Nese e pi duhanin, lere ate. Eshte treguar se substancat kimike te cigares nderhyjne ne prodhimin e estrogjenit, hormon i domosdoshem qe veza te piqet ne menyre korrekte dhe mitra te krijoje ambientin e pershtatshem per pritjen e vezes se pllenuar. Grate qe pine duhanin kane edhe 50% me shume mundesi per te pesuar abort.Pesha eshte nje tjeter faktor qe ndikon.

Nuk eshte shume e dobishme te jesh shume e dobet ose ne mbipeshe. Te dyja jane situata ekstreme qe mund te demtojne nivelin e hormonove dhe ciklin.Mosha ka rendesi? Po citojme statitistikat: Edhe pse kemi degjuar te flitet per bebet e lindura nga grate 50-vjecare ose me shume, e verteta eshte se niveli i pjellorise te gruaja fillon te zvogelohet mbi te 35-at. Nese do te mbetesh shtatzene ne menyre natyrale, mjeket rekomandojne ta planifikoni shtatzanine e pare para te 35-ve dhe te fundit ne te 39-at. Ne moshen 40 vjecare cilesia e vezeve fillon te zvogelohet me 50% ne krahasim me ate qe ishte ne moshen 30-vjecare. Nuk ka ndonje pozicion seksual magjik. Nese ke degjuar te thone se eshte mire te vesh jasteke nen te ndenjurat per te nduhmuar spermen te shkoje ne vendin e duhur…harrojeni. Kur sperma del nga mashkulli, ajo vjen ne qafen e mitres ne menyre te menjehershme dhe spermatozoidet ta gjejne rrugen e tyre edhe sikur te jesh ulur apo e shtrire.