FRYMËZUAR NGA STILI MEKSIKAN/ “Dior” prezanton koleksionin e RI dhe nuk duhet ta humbisni (FOTO) – AlpeGossip
FRYMËZUAR NGA STILI MEKSIKAN/ “Dior” prezanton koleksionin e RI dhe nuk duhet ta humbisni (FOTO)

FRYMËZUAR NGA STILI MEKSIKAN/ “Dior” prezanton koleksionin e RI dhe nuk duhet ta humbisni (FOTO)

Christian Dior ishte stilisti francez që bëri evulucion në modë. Në vitin 1937 ai publikoi koleksionin e tij të parë dhe më pas emri i tij u bë i dëgjuar në gjithë Europën.

Në vitin 1957 ai pësoi atak në zemër dhe ndërroi jetë. Ai njihej për ogjinalitetin edhe elegancën që sillte gjithmonë në kolekionet e tij.

Maria Grazia Chiuri  është dizenjuesja e komanisë Dior që prej vitit 2016. Ajo është nga Italia edhe më përpara ka punuar me emra të mëdhenj të modës si Valentino,Yves Saint Laurent.

Ajo prezatoi koleksionin më të ri të  2019 Dior në Paris. Frymëzimi i saj këtë herë ishte  Meksika, ajo ndërthuri elemente të stilit mashkullor me veshjet tradicionale meksikane.

Copat që ajo përdori ishin tantellat por nuk preferoi të luante shumë me ngjyrat duke zgjedhur ato që ishin më pikante.

Redaksia e AlpeNews.al ju njeh me koleksionin më të ri të Dior i cili do të jetë prezent në sezonin e vjshtës edhe të dimrit.