KUJDES! Mos flini më pak se kaq orë gjumë, do të rrisni rrezikun e kancerit – AlpeGossip
KUJDES! Mos flini më pak se kaq orë gjumë, do të rrisni rrezikun e kancerit

KUJDES! Mos flini më pak se kaq orë gjumë, do të rrisni rrezikun e kancerit

Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar se pagjumësia mund të dëmtojë ADN-në përgjithmonë dhe të rrisë rrezikun e kancerit.

Mungesa e gjumit mund të çojë, si pasojë, sipas hulumtuesve, deri në sëmundje gjenetike, transmeton lajmi.net.

Ky studim është i pari i natyrës së vet, andaj duhet kryer hulumtime të tjera në lidhje me problemin.

Studimi u përqëndrua tek mjekët, të cilët nuk mund të përshtatnin gjumin për shkak të punës.

Sasia e rekomanduar për të bërë gjumë, sipas studiuesve, është 7 orë. Bërja e gjumit më pak se kaq mund të shpie në problemet e lartcekura.