MESHKUJT DUHET TË HANË KËTO USHQIME/ Ua përforcojnë potencën seksuale – AlpeGossip
MESHKUJT DUHET TË HANË KËTO USHQIME/ Ua përforcojnë potencën seksuale

MESHKUJT DUHET TË HANË KËTO USHQIME/ Ua përforcojnë potencën seksuale

Ushqimi i duhur na ndihmon për të qëndruar në formë dhe për të jetuar më gjatë, por gjithashtu kontribuon në përmirësimin e ndjeshëm të jetës seksuale të një burri dhe pjellorisë.

Shmangia e pirjes së duhanit, kufizimi i alkoolit dhe përpjekja për të mbajtur stresin është e rëndësishme, por edhe ushqimi mund të ndihmojë që të ketë një pajisje shtesë dhe të kundërshtojë problemet e ereksionit në të ardhmen. Edhe modifikimet e tabelave të thjeshta mund të bëjnë dallimin që të ketë një veshje shtesë dhe të kundërveprojë çdo problem në mbledhjen e ardhshme. Edhe modifikimet e thjeshta në tavolinë mund të bëjnë diferencën.

Vaji i ullirit

Është e njohur se vaji i ullirit sjell përfitime në nivelin kardiovaskular. Megjithatë, një studim i kohëve të fundit ka zbuluar se përfitimet mund të shtrihen edhe në dhomën e gjumit. Studiuesit në Universitetin e Shkollës së Mjekësisë të Athinës zbuluan se njerëzit që zëvendësuan gjalpin me vaj ulliri, duke ndjekur dietën mesdhetare, vunë re një përmirësim të rëndësishëm në jetën e tyre seksuale. Vaji i ullirit me të vërtetë mund të jetë një “viagra” e natyrshme për të luftuar mosfunksionimin erektil. “Yndyrat me cilësi të lartë të vajit të ullirit ekstra të virgjër, të shoqëruar me prezencën e polifenoleve të çmuara antioksidante, sigurisht që janë një ilaç për arteriet e penisit dhe, në përgjithësi, për të gjitha arteriet: më shumë kolesterol të mirë, më pak kolesterol të keq, pak pllaka ateromatoze në arteriet”, komenton Stefano Erzegovesi, psikiatër i ngarkuar në Qendrën për çrregullime të ngrënies në Spitalin San Raffaele në Milano.

Ostriket

Ostriket kanë një reputacion për të qenë afrodiziake, edhe pse asnjë studim nuk ka treguar ndonjëherë se ata kanë një efekt në dëshirën seksuale. Megjithatë, ostriket janë të pasura me zink, një mineral i dobishëm i prostatës dhe thelbësor për prodhimin e testosteronit. Pas një moshe të caktuar, niveli i ulët i testosteronit në gjak është një nga shkaqet që mund të shkaktojnë probleme në sferën seksuale. “Ostriket afrodiziake janë një mit, pa ndonjë dëshmi shkencore, ndoshta ushqyer nga fakti se ajo është një ushqim i çmuar dhe i kërkuar”, thotë Erzegovesi.

Salmoni

Salmoni (por edhe skumbri dhe sardelet) është një ushqim veçanërisht i pasur me acide yndyrore omega-3 me vetitë antioksiduese dhe anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në parandalimin e mosfunksionimit shpirtëror veno-okluziv, një shkak kryesor i mosfunksionimit erektil. “Salmoni është shumë i mirë, – shpjegon nutricionistja, – por akoma më mirë peshku blu, më i qëndrueshëm për mjedisin dhe, si më i vogël në përmasa, më pak i ndotur nga ndotësit e mundshëm të detit. Le të mos humbasim burimet e perimeve të omega 3, pastaj një grusht arre në ditë (sidomos arra) dhe farëra të naftës “. por edhe më mirë peshqit blu, më të qëndrueshëm për mjedisin dhe, sa më të vogël në përmasa, më pak të ndotura nga ndotësit e mundshëm të detit. Le të mos humbasim burimet e perimeve të omega 3, pastaj një grusht arra në ditë”.

Domatet

Domatet kanë një përmbajtje të lartë të likopenit, një antioksidant i fuqishëm që ngre nivelin e testosteronit dhe përmirëson epshin. Besohet se oksiduesit janë baza e infertilitetit mashkullor dhe kancerit të prostatës, ndërsa antioksiduesit përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe rrjedhimisht ereksionet mund të jenë më të lehta dhe më të gjata. “Domatet e mira, por, edhe në përgjithësi – sugjeron Stefano Erzegovesi – u japin dritë jeshile të gjitha perime të pasura me karotenoide dhe gjethe jeshile të errëta (për shembull, chard, spinaq, zarzavate, lakër e zezë)”.

Specat djegës

Ushqimet pikante mund të përmirësojnë vazodilimin, që do të thotë se ndihmojnë në zgjerimin e enëve të gjakut, duke lejuar që gjaku të arrijë lehtësisht edhe periferitë. Por, nutricionistja paralajmëron: “Kini kujdes, megjithatë, në doza: pak ndryshim është e mjaftueshme për të transformuar një natë të pasionit në shtrat në një natë të pasionit në banjo, me urth dhe diarre”.

Shalqiri

Gjithashtu shalqiri, si domatet, është i pasur me likopen dhe gjithashtu me citrulline, dy elemente shumë të rëndësishme natyrore për të përmirësuar shëndetin seksual të mashkullit. Siç u përmend, glikopeni është një antioksidant i fuqishëm dhe ngre nivelin e testosteronit, ndërsa citrulline lehtëson vazodilimin dhe përmirëson qarkullimin.

Panxhari

Panxhari është i pasur me nitrate. Bakteret e pranishme në zgavrën e gojës konvertohen në nitrite dhe kur ato prekeshin, bakteret e tjera të pranishme në stomak i transformojnë ato në oksid nitrik, një gaz që zgjeron enët e gjakut dhe natyrisht përmirëson qarkullimin e gjakut. “Panxhari dhe të gjitha perimet me gjethe jeshile janë të pasura me nitrate, lehtësojnë prodhimin e acidit nitrik, një vazodilatator me efektin e ‘viagra-s natyrore’”, shton Erzegovesi, i cili paralajmëron: mos u mbështetni në lëngjet e panxharit dhe në përgjithësi në lëngje dhe ekstrakte perimesh si një ushqim i përditshëm. Ata janë të shëndetshëm dhe të shijshëm, por na bëjnë të humbasim efektin pozitiv, madje edhe për arteriet tona, të fibrave. Pra, më mirë të hani gjithë perimet”.

Fistikët

Fistikët përmbajnë shumë argininë, një aminoacid që ndihmon në ruajtjen e fleksibilitetit arterial dhe përmirësimin e rrjedhjes së gjakut. Duke përmirësuar funksionin e arterieve, kolesteroli ulet gjithashtu dhe përfiton tërë organizmi. Arginina, si dhe nitratet dhe citrulline, lehtësojnë prodhimin endotelial të oksidit nitrik, një vazodilatator natyral.

Një studim i vogël (por i rëndësishëm)

Në një studim të vogël të raportuar në dokumentarin “The Game Changers”, vihet në dukje se një vakt i vetëm me bazë bimore (kokrra, bishtajore, perime, fruta), në krahasim me një vakt me proteina të kafshëve me cilësi të mirë, shkakton ereksione shumë më intensive të natës dhe më të zgjatur.

Arteriet periferike tregojnë gjendjen e shëndetit

“Siç urologët thonë me mençuri, – komenton Erzegovesi, – arteriet e penisit janë pasqyra e gjendjes shëndetësore të arterieve tona në përgjithësi. Pra, është thelbësore që të merremi me funksionin erektil për të përmirësuar lumturinë seksuale, por gjithashtu dhe mbi të gjitha, të kujdesemi për koronarët tanë, trurin tonë dhe të gjitha organet vitale që varen nga shëndeti arterial”.