MOS I HUMBISNI/ Dhjetë udhëtimet që duhet t’i bësh të paktën një herë në jetë (FOTO) – AlpeGossip
MOS I HUMBISNI/ Dhjetë udhëtimet që duhet t’i bësh të paktën një herë në jetë (FOTO)

MOS I HUMBISNI/ Dhjetë udhëtimet që duhet t’i bësh të paktën një herë në jetë (FOTO)

Ju mund të udhëtoni për arsye të ndryshme: Për t’u çlodhur, për t’u takuar me familjen ose miqtë, për të parë një vend të ri, ose për të shpëtuar nga rutina.

Por ajo që nuk dinit është se udhëtimi mund të ndihmojë edhe në karrierën tuaj. Duke u larguar nga jeta e zakonshme, ju rigjeneron, ju jep ide të reja dhe ju bën të gatshëm për t’u kthyer në zyrë dhe punë. Rritja e vetërespektit dhe vetëbesimit do të jetë tepër e çmuar!

Këto janë 10 llojet e udhëtimeve që kanë vlerë të bëhen të paktën një herë në jetë:

  1. Në Holandë, për një udhëtim pasioni

Dashuroni kafenetë? Vizitoni Seattle-in. Doni gatimin? Italia është vendi për ju. Por në qoftë se ju doni lulet nuk ka vend më të mirë se fushat me tulipanë të Keukenhof në Holandë.

2. Në Kubë, për një udhëtim relaksues

Objektivi: Stakoni mendjen dhe pushoni duke vizituar një vend të largët dhe të pacenuar. S’ka rëndësi nëse do ta bëni këtë në një plazh kuban ose një kasolle të fshehur në një pyll, në Kubë do të gjeni një vend që ju bën të ndiheni në paqe me veten për këtë itinerar.

3. Kudo që ju doni, por një udhëtim vetëm

Të paktën një herë në jetën tuaj, çdo grua duhet të bëjë një fluturim epik vetëm. Kjo është një përvojë e pakrahasueshme për të rritur besimin në veten tuaj dhe për të shqyrtuar pa bërë kompromise me askënd. Nëse keni nevojë për disa sugjerime, shikoni në listën e vendeve më të mira për t’u vizituar vetëm.

4. Një udhëtim në origjinën tuaj

Një udhëtim në bazat dhe vendin nga ku etërit tuaj vijnë. Shumë studime konfirmojnë se fëmijët të cilët e njohin historinë e familjes së tyre në përgjithësi tregojnë një nivel më të lartë të vetërespektit dhe menaxhojnë më mirë situatat stresuese.

5. Një udhëtim me tren

Udhëtimi me tren është duke u bërë një nga mënyrat më të mira për të lëvizur: Kushton lirë, ju lejon për të mbuluar distanca të mëdha në një kohë të arsyeshme, për të mos përmendur faktin se ju mund të uleni, të relaksoheni dhe të gëzoni peisazhin nga dritarja.

6. Një udhëtim i minutës së fundit

Të paktën një herë në jetë duhet të udhëtoni pa planifikim: Bëni valixhen tuaj, shkoni në aeroport ose në stacion dhe nisuni në një udhëtim të minutës së fundit. Merreni udhëtimin si një aventurë, pa menduar shumë!

7. Një udhëtim me miqtë më të mirë

Nuk ka nevojë për ta shpjeguar këtë lloj të udhëtimit: Koha e kaluar me miqtë tuaj më të mirë është shumë e rëndësishme për mirëqenien dhe lumturinë.

8. Një udhëtim aktiv

Ne të gjithë e dimë se aktiviteti fizik është një faktor i rëndësishëm për shëndetin tonë fizik dhe mendor, kështu që pse të mos e përfshijmë atë në itinerarin tonë të udhëtimit? Çiklizëm, ecje, ngjitje mali, sërf, etj, janë vetëm disa nga mënyrat që mund të përfshijmë aktivitetin fizik në udhëtim dhe për ta bërë atë të veçantë.

9. Në SHBA, për një udhëtim në rrugë

Një udhëtim me makinë përgjatë kilometrave të rrugës është një rit i vërtetë shëtitje. Ju mund të zgjidhni shumë rrugë, por është e qartë se bregdeti në Shtetet e Bashkuara është zgjedhje perfekte dhe e paharrueshme.

10. Një udhëtim humanitar

Në vetëm një javë ju mund të zgjeroni horizontet tuaja, pikëpamjen për botën dhe njerëzit, si dhe të ndihmoni të tjerët. E ku ka më mirë se kjo? Duke ndjekur dhe mbështetur një projekt diku në botë, do të jetë një përvojë që vetëm mund të ju pasurojë dhe t’ju bëjë një person më të mirë.