NËSE E MBANI URINËN SHUMË GJATË/ Ja çfarë ndodh me organizmin tuaj – AlpeGossip
NËSE E MBANI URINËN SHUMË GJATË/ Ja çfarë ndodh me organizmin tuaj

NËSE E MBANI URINËN SHUMË GJATË/ Ja çfarë ndodh me organizmin tuaj

Mjekët që trajtonin një burrë që vuante nga dhimbja në pjesën e poshtme të barkut ishin të tronditur kur zbuluan një gur në fshikëzën e tij, në madhësinë e një veze struci në të.
Pacienti 55-vjeçar, i ashtuquajtur Zhou, kishte përjetuar ënjtje në bark dhe vështirësi në urinim, përpara se mjekët të hiqnin gurin me diametër 13 centimetrash gjatë një operacioni.

Personi iu tha mediave kineze se mbante shpesh urinën e tij për orë të gjata. Ai gjithashtu tha se nuk pinte ujë të mjaftueshëm.

Mjekët në Wuhan, Provinca Hubei, zbuluan gurin e paraqitur në fshikëzën e njeriut pas kryerjes së skanimit të CT dhe planifikuan një operacion.

Gurët e fshikëzës formohet në trupin e njerëzve kur nuk ata mund të zbrazin fshikëzën e tyre, duke formuar një grumbullim të fortë të mineraleve, si pasojë e kristalizimit të urinës.

Gjendja shëndetësore ndikon tek meshkujt 50 vjeç e lart.