NUK DINI ÇFARË PARFUMI TË ZGJIDHNI? Ja çfarë sygjerohet për aromën natyrale të trupit tuaj – AlpeGossip
NUK DINI ÇFARË PARFUMI TË ZGJIDHNI? Ja çfarë sygjerohet për aromën natyrale të trupit tuaj

NUK DINI ÇFARË PARFUMI TË ZGJIDHNI? Ja çfarë sygjerohet për aromën natyrale të trupit tuaj

Parfumi ka qenë gjithmonë një zgjedhje tejet personale – kryesisht sepse shijet janë personale, por edhe sepse një aromë s’u qëndron dy personave njësoj.

Përveçse e kemi provuar vetë, e ka provuar edhe shkenca. Një studim i vitit 2006 nga Stirling University, zbuloi se shumë prej nesh tërhiqen nga aroma që komplimentojnë aromën natyrale të trupit.

Lisa Hipgrave, nga The International Fragrance Association, thotë: “Çdo njeri ka një aromë unike, që ne besojmë se lidhet me sistemin imunitar dhe ndikohet nga ku jetojmë dhe nga çfarë hamë. Kjo do të thotë se zgjedhja e një parfumi nuk varet vetëm nga notat e parfumit, por edhe nga mënyra si do të ndërveprojë me erën natyrale të trupit.”

Për lëkurat e yndyrshme rekomandohen parfume me nota delikate dhe frutore. Me kalimin e orëve, këto aroma intensifikohen dhe qëndrojnë më gjatë. Kërkoni për parfume me limon, dëllinjë, bergamot, vanilje, myshk dhe mente.

Për lëkurat e thata rekomandohen aroma të pasura, drunore dhe pikante pasi janë më jetëgjata se në lëkurat e yndyrshme. Kërkoni parfume me piper të kuq, kardamom dhe qimnon. Nëse anoni nga parfumet unikë, kërkoni për nota shafrani, karafili dhe nenexhiku.