“PËRDHUNOI EDHE…”/ Rrëfehet pediatri: Kam abuzuar me dhjetra fëmijë – AlpeGossip
“PËRDHUNOI EDHE…”/ Rrëfehet pediatri: Kam abuzuar me dhjetra fëmijë

“PËRDHUNOI EDHE…”/ Rrëfehet pediatri: Kam abuzuar me dhjetra fëmijë

Në Pensilvani të SHBA, një peidatër ka pranuar se ka përdhunuar dhjetra fëmijë.

Mes viktimave të tij nuk ka vetëm fëmijë nga 8 në 12 vjeç, por edhe një i sapolindur.

Johnnie Barto, ka rrëfyer përballë gjykatësit dhunën seksuale që ka ushtruar për të paktën 31 fëmijë, të cilët i kishte nën kujdesin e tij mjekësor, pjesa më e madhe nga mosha 8 deri në 12 vjeç.

Në vitin 2000, Urdhri i Mjekut, e ksihte çliruar nga akuzat.

Johnnie Barto, 71 vjeç, nga Johnstown, ishte shpallur fajtor për përdhunim të 31 fëmijëve, përfshirë edhe anëtarë të familjes së tij.

Përdhunimet nisin që në vitet ’80. Në vitin 2000, doktori kishte dalë përballë Këshillit të Mjekësisë në Pensilvani, me akuzën ‘ngacmim seksual të dy vajzave’ në vitet ’90.

Por, Këshilli e mbylli çështjen, duke i lejuar kështu Barto të vazhdonte të praktikonte profesionin.

Asaj kohe, pediatri ksihte mbështetje të madhe nga komuniteti shkencor dhe akzuat  u cilësuan si të pabaza.

Që nga ajo kohë,  Johnnie Barto vazhdoi të abuzonte dhe përdhunonte shumë fëmijë, deri sa nuk arrestua në janar të 2018, me urdhër të Prokurorisë vendase.

Ajo që indinjoi edhe më shumë opinionin publik amerikan ishte fakti se pediatri, gjatë procesit gjyqësor rrëfeu se kishte përdhunuar edhe një të sapo lindur.