TRIUMFON CAMILA CABELLO/ MTV Ema 2018 në “pushtetin e vajzave” (FOTO) – AlpeGossip
TRIUMFON CAMILA CABELLO/ MTV Ema 2018 në “pushtetin e vajzave” (FOTO)

TRIUMFON CAMILA CABELLO/ MTV Ema 2018 në “pushtetin e vajzave” (FOTO)

Mbrëmje feste në Bilbao për muzikën ndërkombëtare në dorëzimin e çmimeve të MTV European Music Awards 2018.

Një edicion në shenjën e “fuqisë së vajzave”. Jo vetëm për triumfin e Camila Cabello, e cila mori 4 çmime nga 6 nominime, përfshirë ato për Këngën më të Mirë dhe Artistin më të Mirë, por edhe për çmimin e karrierës së Janet Jackson. Protagonistët e tjerë të mëdhenj ishin Rosalia, Nicki Minaj dhe Hailee Steinfield.

Ndërsa këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa u nderua me “Best Pop” dhe këngëtarja italiane Annalisa u vlerësua si Best Italian Act.

Në mbrëmjen spanjolle, me pak fjalë, gratë morën tërë skenën, ose pothuajse. Barra dhe nderi i hapjes së shfaqjes në Qendrën e Ekspozitës iu dha Nicki Minaj së bashku me grupin anglez “Little Mix”, bartës i luftës kundër paragjykimeve ndaj grave (së bashku ata kënduan “Women Like Me”, rezultat i bashkëpunimit të tyre). ajo mori edhe dy çmime Best Look (Pamja më e mirë) dhe Best Hip Hop (Hip Hop më i mirë).

Një shfaqje spektakolare, si në traditën e Ema, me një skenë rrethore të lëvizshme. Nuk munguan fishekzjarret, lojëra të dritave, një shi i vërtetë (gjatë interpretimit të një versioni intim të”ëithout Me” të Halsey), dhjetëra artistë dhe kërcimtarë hynë në skenë si ai i Brendon Urie of Panic! Për The Disco (Best Alternative), i cili ra nga tavani në notat e “High Hopes”.

Protagoniste e shfaqjes ishte Janet Jackson, e cila u nderua me çmim për karrierën e saj të gjatë 40 vjeçare.

Fituesja e Global Icon Award, ishte ndër artistet më të mirënjohura dhe për të falënderuar audiencën, solli një përmbledhje të disa prej hiteve të saj: “Made For Now”, “All For You” dhe “Rhythm Nation”. Në kohën e tërheqjes së çmimit, ai donte të ishte zëdhënëse për të drejtat e grave dhe kundër çdo diskriminimi (“Unë jam me të gjitha gratë e dhunuara, le të dëgjohet zëri ynë). Por për të entuziazmuar publikun erdhi edhe zbulimi spanjoll Rosalia, me “Malamente” dhe tingujt e saj të frymëzuar nga flamengo. Annalisa mori çmimin si Interpretuesja më e mirë italiane, transmeton Atsh.

Bebe Rexha dëshiroi me vete 100 balerinë dhe një vaskë banje për këngën e saj “I’m A Mess”. Jason Derulo nderoi Andrea Bocelli, me një version, jo saktësisht në lartësinë e tenorit italian të “Time To Say Goodbye”, para se të këndonte “Goodbye” me David Guetta dhe Nicki Minaj.
foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri
Këto janë disa nga çmimet e fituesve të Mtv Ema 2018:
– Artisti më i mirë – Camila Cabello
– Videoja më e mirë Camila Cabello – “Havana” ft. Young Thug
– Kpnga më e mirë – Camila Cabello – “Havana” ft. Young Thug
– Këngë Pop më e mirë- Dua Lipa
– Artistja më e mirë e re – Cardi B
– Pamja më e mirë- Nicki Minaj
– Hip Hop më i mirë – Nicki Minaj
– Kënga më e mirë live – Shawn Mendes
– Kënga më e mirë rock – 5 Seconds of Summer
– Kënga më e mirë alternative – Panic! At The Disco
– Kënga më e mirë elektronike – Marshmello
– BIGGEST FANS – BTS
– Ikona Globale Award- Janet Jackson etj.