“Villa Erba”/ Historia e ndërtesës përrallore ku u kurorëzuan Sara dhe Ledioni (FOTO) – AlpeGossip
“Villa Erba”/ Historia e ndërtesës përrallore ku u kurorëzuan Sara dhe Ledioni (FOTO)

“Villa Erba”/ Historia e ndërtesës përrallore ku u kurorëzuan Sara dhe Ledioni (FOTO)

Sara Hoxha dhe Ledion Liço vendosën të kryenin ceremoninë e tyre të martesës në “Villën Erba”. Ndërtesa u zgjodh për shkak të historisë së veçantë që mbart në vetvete prej vitesh.

Sara Hoxha dhe Ledion Liço u kurorëzuar mbrëmjen e kaluar në ndërtesën përrallore të “Villës Erba”. Dyshja e famshme e showbizit shqiptar e zgjodhën këtë ndërtesë për shkak të historisë së veçantë që mbart ndër vete. Me pamje nga liqeni i Komos, Villa Erba, është e ndërtuar në në mes të viteve 1898 dhe 1901 në hartimin e arkitektëve Angelo Savoldi dhe Giovan Battista Borsani. Kjo vilë është ndërtuar nga Luigi Erba, vëllai dhe trashëgimtar i Carlo Erba, një nga më të mëdhenjtë të epokës farmaceutike industriale, i cili e ndërtoi për të treguar pasurinë dhe rëndësinë e familjes.

Më vonë vila ju trashëgua të bijës së familjes Carla Erba, e cila u martua me kreun Giuseppe Visconti di Modrone në Cernobbio. Gjatë muajve të verës në vilë akomodohej edhe regjisori i famshëm Luchino Visconti, djali i Carlës. Gjeniu i madh Visconti, kaloi shumë nga verat e tij në dhomat e vilës që frymëzuan skenografitë e disa prej kryeveprave të tij të famshme. Sot vila, me orenditë e saj të lashta, tavanet e çmuara të ndërtuara me shumë kujdes dhe dhomat e mëdha e luksoze, është vendi ideal për të pritur ngjarje unike.

Villa Erba
Në Villa Erba prestigji dhe jeta shoqërore bashkëjetojnë në harmoni të plotë: nga konferencat më formale në dasmat më të mëdha që janë bërë në Europë, ku muzika është e garantuar deri natën vonë, falë vendndodhjes ideale të vilës larg qendrave të banuara. Në vitin 2000, u xhirua filmi “La partita” nga Marleen Gorris. Në vitin 2005 “Villa Erba” u zgjodh si skenë për videoklipin muzikor të këngës së vetme Cool nga këngëtarja amerikane Gëen Stefani. Më 24 korrik 2005 ai priti një fazë të Anastacia Live në Last Tour. Tshmë kjo vilë është ëndërr e shumë çifte për të kurorëzuar dashurinë e tyre në këto ambiente, ashtu siç zgjodhi Sara dhe Ledioni.