VUANI NGA METEOROPATIA KËTË SEZON? Ja çfarë e shkakton dhe si ta trajtoni atë – AlpeGossip
VUANI NGA METEOROPATIA KËTË SEZON? Ja çfarë e shkakton dhe si ta trajtoni atë

VUANI NGA METEOROPATIA KËTË SEZON? Ja çfarë e shkakton dhe si ta trajtoni atë

Me mbarimin e stinës së verës, dimri tashmë ka trokitur zyrtarisht. Edhe pse jashtë, temperaturat nuk janë akoma akull të ftohta, ditët janë bërë më të shkurtra, ka më pak dritë dhe gjendja shpirtërore depresionohet më lehtë. Kjo ndodh kur vuajmë nga meteoropatia ose nga një gjendje emocionale e lidhur ngushtë me ndryshimet e motit dhe klimës.

Meteoropatia: simptoma

Nëse, gjatë kësaj periudhe, keni vërejtur se jeni më të irrituar, të lodhur, apatik ose të ndjeshëm ose nëse jeni duke përjetuar lloje të tjera të simptomave fizike si shtim në peshë, si dhe humbje të interesit për hobi të ndryshme ose dhimbje koke, atëherë mund të vuani nga meteoropatia. Kjo e fundit është një formë depresioni që ndikon në fund të vjeshtës dhe mund të zgjasë edhe deri në pranverën që pason. Ndryshimet e humorit, të cilat përkojnë me ndryshimin e motit, priren të ndikojnë edhe tek të rinjtë.

Sigurisht, qielli i errët dhe temperaturat më të ftohta shoqërohen me një rënie të humorit, për të mos përmendur faktin që në dimër marrim më pak vitaminë D, e cila është e përfshirë në përmirësimin e gjendjes shpirtërore.

Thuhet, në fakt, se vitamina D rregullon nivelet tona të serotoninës ose hormonit që ruan ndjenjën e qetësisë dhe ekuilibrit.

Për më tepër, pasi orët e errësirës janë më të mëdha, trupi gjithashtu tenton të prodhojë më shumë melatonin, një ndihmë themelore për gjumin, por që mund të bëjë që të ndjeheni të lodhur më shpesh sesa në verë.

Si ta përballoni?

Për të kundërshtuar simptomat e meteoropatisë mund të bëjmë disa gjëra. Për shembull, ju mund të rrisni gjendjen shpirtërore, siç është ecja në këmbë për 30 minuta ose një vrapim 15 minutësh.

Edhe gjumi i rregullt mund t’ju ​​ndihmojë të ndiheni më mirë. Për të pushuar mirë, mos u konsultoni më me iPhone tuaj para se të flini ose të punoni në kompjuter dhe shmangni ngrënien e shumë proteinave dhe vakteve dhe pirjen e kafeinës në mbrëmje. Për më tepër, shoqërizimi është gjithashtu shumë i rëndësishëm kundër efekteve të depresionit sezonal.

Që nga fundi i vjeshtës, për shkak të ditëve të ftohta dhe të pakëndshme, njerëzit kanë tendencë të qëndrojnë vetëm në shtëpi gjatë fundjavave. Në vend të kësaj, përpiquni të organizoni mbrëmje, madje edhe në mesditë, me miqtë për të pirë së bashku një çokollatë të nxehtë ose të kaloni një mbrëmje në teatër ose në kinema.