10 FAKTE që vërtetojnë se egjiptianët ishin ndikuesit e parë të bukurisë në histori – AlpeGossip
10 FAKTE që vërtetojnë se egjiptianët ishin ndikuesit e parë të bukurisë në histori

10 FAKTE që vërtetojnë se egjiptianët ishin ndikuesit e parë të bukurisë në histori

Qytetërimi i lashtë egjiptian e vlerësonte aq shumë bukurinë dhe përsosmërinë, saqë ishin në krye të kozmetikës së sofistikuar dhe regjimeve të bukurisë. Nga grimi dhe stilimi i flokëve te manikyrët dhe trajtimet dermatologjike për të shtyrë efektet e plakjes, ata kujdeseshin për gjithçka. Shumë prej kozmetikës që përdoren sot në rutinat tona të bukurisë janë, në fakt, versione të evoluara të atyre të përdorura nga egjiptianët e lashtë mijëra vjet më parë.

Hija e syve ishte thelbësore.

Hija e syve u bë duke bluar mineralet dhe duke i përzier me përbërës të tjerë, si yndyra shtazore, për të rritur ngjitjen dhe qëndrueshmërinë. Ata nuk e kufizuan veten në një gamë të kufizuar ngjyrash, por përkundrazi zhvilluan një gamë të gjerë nuancash.

Për tonet e errëta, ata përdorën substanca të tilla si qymyr druri ose galena. Ngjyrat e gjelbra u arritën përmes pluhurizimit të malakitit. Me oksid bakri ata merrnin tone të kuqe, portokalli dhe bakri, ndërsa vjollca dhe derivatet e saj vinin nga pigmentet e luleve.

Eyelineri i tyre përdoret edhe sot.

Kohl është një pluhur i imët dhe i errët që aplikohet në qepallat për të nxjerrë vija të trasha dhe të zeza që theksojnë thellësinë e syrit dhe japin një prekje misterioze.

Fillimisht i bërë nga një mineral i quajtur stibnite, ai fillimisht ishte veshur nga gratë e shoqërisë së lartë për të treguar statusin e tyre. Megjithatë, për shkak të efektivitetit të tij si krem ​​kundër diellit, ai përfundimisht u bë i popullarizuar në mesin e burrave dhe grave të të gjitha klasave shoqërore.

Ata arritën të mbanin edhe skuqje.

Shpikja e buzëkuqit u besohet sumerëve dhe egjiptianët e lashtë më vonë e përvetësuan këtë zakon nga ai qytetërim. Fillimisht, ishin vetëm anëtarët e shoqërisë së lartë që aplikonin pigmente me bazë okër në buzët e tyre për t’u dalluar nga klasat e tjera shoqërore. E kuqja e karminit ishte nuanca e preferuar e Kleopatrës dhe ishte bërë nga brumbujt dhe milingonat.

Përdorimi i buzëkuqit fitoi shpejt popullaritet dhe formula origjinale shpejt iu nënshtrua modifikimeve përmes përfshirjes së përbërësve të tillë si frutat, këna dhe insekte të tjera për të krijuar një gamë më të gjerë pigmentesh dhe nuancash. Përveç të kuqes, ngjyrat më të përdorura përfshinin portokalli, magenta dhe blu.

Kënaja ishte një nga aleatët e tyre më të mëdhenj.

Kënaja, një bojë natyrale e nxjerrë nga gjethet e një kaçubeje, u përdor në Egjiptin e Lashtë si bojë flokësh për të përmirësuar ngjyrën dhe formën e vetullave, si manikyrin e thonjve dhe për tatuazhe të përkohshme dekorative. Kur përdorej i pastër, kishte një nuancë të kuqërremtë, kështu që shpesh përzihej me ngjyra të tjera për të krijuar një gamë më të gjerë nuancash.

Këna mbetet një pjesë e rutinave moderne të bukurisë egjiptiane, veçanërisht në ditët para dasmës, kur festat me këna mbahen si një lloj feste beqarie. Këto mbledhje të vogla janë të rezervuara për nusen, miqtë e saj dhe të afërmit e saj, dhe përfshijnë vallëzim, bisedë dhe aplikim të tatuazheve të përkohshme me këna në duar dhe këmbë.

Ata gjithashtu zhvilluan një gamë të gjerë produktesh dermatologjike për kujdesin e lëkurës.

Egjiptianët e lashtë dinin shumë mirë për efektet e dëmshme të nxehtësisë, temperaturave të larta dhe pluhurit dhe rërës së shkretëtirës në lëkurë. Kjo i bëri ata të zhvillonin rutina të ndryshme për kujdesin e lëkurës për të parandaluar plakjen e parakohshme . Anëtarët e familjes mbretërore mund të përballonin trajtime luksoze si pastrime me kripë deti dhe banja hidratuese duke përdorur qumësht gomari.

Mund të kryhen edhe trajtime javore duke përdorur qumësht dhe mjaltë për hidratim më të thellë. Si pjesë e rutinës së tyre të përditshme, ata do të pastronin lëkurën e tyre, do ta pastronin atë me rërë dhe do ta hidratonin me një shumëllojshmëri të gjerë vajrash natyralë si bajame kastor për të mbajtur lëkurën të lëmuar, rrezatuese dhe rinore.

 Ata ishin pionierë edhe në depilimin e trupit.

Egjiptianët e lashtë kishin një ndjenjë shumë të zhvilluar estetike, kjo është arsyeja pse ishte e zakonshme si për burrat ashtu edhe për gratë të hiqnin pjesën më të madhe të qimeve të trupit duke përdorur një pastë ngjitëse shtëpiake të bërë nga sheqer, limon dhe ujë.

Përzierja ngjitej në flokë dhe kur hiqej, i nxirrte flokët nga rrënjët. Kjo praktikë mbetet e popullarizuar sot në Egjipt. Por nuk është më e nevojshme ta bëni produktin në shtëpi, pasi ai gjendet lehtësisht në supermarkete dhe farmaci me një çmim shumë të volitshëm.

Ata ishin adhurues të parfumeve dhe aromave.

Egjiptianët e lashtë e donin gjithashtu përdorimin e aromave të këndshme, dehëse si për kënaqësinë e tyre ashtu edhe për rëndësinë e tyre shpirtërore, si oferta për perënditë dhe mbrojtës kundër energjive keqdashëse. Royalty punësoi parfumerët e tyre, të cilët ishin përgjegjës për aromatizimin e çdo aspekti të jetës së tyre.

Shumë shpesh do të kishin dhoma të tipit laboratorik në pallatet e tyre të veçuara posaçërisht për prodhimin e parfumeve, esencave dhe temjanit. Metoda e përdorur për nxjerrjen e aromave nga bimët dhe lulet ishte macerimi. Ndërkohë që janë zbuluar disa receta, nuk ka detaje për procesin e saktë të përpunimit, pasi ishte një sekret tregtar i transmetuar nga parfumieri në parfumier.

Duke qenë kaq të orientuara nga detajet, nuk mund të harronin stilimin e flokëve.

Ndërsa bukuria kishte një rëndësi të madhe për këtë qytetërim , grimi dhe kozmetologjia kishin gjithashtu qëllime më pak sipërfaqësore. Trajtimi i sëmundjeve, mbrojtja nga dielli, shmangia e syrit të keq ose kënaqja e perëndive ishin ndër më të njohurat.

Është interesante se edhe pas vdekjes, bukuria mbeti domethënëse. Kur njerëzit vdisnin, përveç sendeve të tyre personale, në varret e tyre përfshiheshin edhe grimi dhe kozmetika që kishin përdorur rregullisht në jetë, në mënyrë që t’i kishin në dispozicion në jetën e përtejme