6 ushqime që duhet t’i shmangni patjetër nëse keni djegie dhe aciditet të lartë në stomak – AlpeGossip
6 ushqime që duhet t’i shmangni patjetër nëse keni djegie dhe aciditet të lartë në stomak

6 ushqime që duhet t’i shmangni patjetër nëse keni djegie dhe aciditet të lartë në stomak

Disa nga shkaqet e djegies së stomakut mund të jenë ulçerat, ushqimet e caktuara që konsumojmë dhe dispepsia (mostretja). E keni menduar ndonjëherë se gjithçka që hamë gjatë ditës përfundon në stomak dhe këtij të fundit i duhet një punë e madhe për ta absorbuar ushqimin e më pas për ta kaluar në fazën e tretjes?

Nëse do ta mendonit, e sigurt që disave prej tyre do t’u thonit “jo”, pasi shkaktojnë djegie dhe aciditet të lartë të stomakut. Ja çfarë nuk duhet të konsumoni:

  • Çokollatën
  • Domatet
  • Kafenë
  • Agrumet
  • Mishin me dhjam
  • Pijet e gazuara