ALERGJITË JU BËJNË ME KRUAJTJE SYSH DHE TESHTIMA? Me këtë recete popullore do të “shpëtoni” – AlpeGossip
ALERGJITË JU BËJNË ME KRUAJTJE SYSH DHE TESHTIMA? Me këtë recete popullore do të “shpëtoni”

ALERGJITË JU BËJNË ME KRUAJTJE SYSH DHE TESHTIMA? Me këtë recete popullore do të “shpëtoni”

Tani është pikërisht sezoni i alergjive. Pranvera njihet si stina ku shumica njerëzve nuk arrijnë as të dalin jashtë për shkak të pasojave që vijnë nga polenat. Keni hundët me sekrecione, sytë që ju kruhen dhe ju lotojnë sytë? Është sezoni i alergjisë. Sipas Kolegjit Amerikan të Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë, alergjitë ndikojnë më shumë se në 50 milionë njerëz.

Alergjitë sezonale  shkaktohen nga polena në pemë  barërat e këqija dhe sporet e miellit. Njerëzit me një ndjeshmëri të lartë ndaj këtyre poleneve vuajnë nga simptoma që mund të jenë irrituese. Përgatitja e këtij lëngu magjik do t’ju ndihmojë që të zgjidhni këto problem.

Përgatitja

Merreni një lugë gjelle mjaltë dhe vendoseni brenda 200 mililitrave ujë të ftohtë. Lëreni të qëndroj për 3 orë. Pastaj pastrojeni hundën me të.

Këshillë

Për parandalimin e alergjisë brenda hundës tuaj, para se të largoheni nga shtëpia, shpëlajeni hundën me vaj ulliri.