“BEAUJOLAIS NOUVEAU”/ Në radhë për verën e famshme franceze (VIDEO) – AlpeGossip
“BEAUJOLAIS NOUVEAU”/ Në radhë për verën e famshme franceze (VIDEO)

“BEAUJOLAIS NOUVEAU”/ Në radhë për verën e famshme franceze (VIDEO)

E enjtja e 15 nëntorit  është Dita e Beaujolais Nouveau (vera e famshme franceze), një nga ditët më të rëndësishme në kalendarin kulturor të Francës.

Por sa dini për verën që është në qendër të të gjitha festimeve dhe argëtimit?

Në të gjithë Francën të enjten, njerëzit festuan ndërsa  shishet e verës Beaujolais Nouveau të këtij viti mbushën raftet.

Dita e ‘Beaujolais Nouveau’ është bërë një nga festivalet më të njohura në kalendarin kulturor  në Francë dhe festohet në të gjithë botën.

Çdo vit, të enjten e tretë të nëntorit, kafenetë, restorantet dhe baret mbushen me verëdashës që dëshirojnë të shijojnë shijet e reja të këtij viti.

Dhe sipas ekspertëve të verës, moti i mirë dhe korrja e jashtëzakonshme do të thotë se premton të jetë e shkëlqyer.