BURBERRY/ Fillimi i epokës së Daniel Lee – AlpeGossip
BURBERRY/ Fillimi i epokës së Daniel Lee

BURBERRY/ Fillimi i epokës së Daniel Lee

Daniel Lee bëri debutimin e tij si drejtor kreativ i Burberry gjatë ditës së parafundit të javës së modës në Londër dhe shënoi fillimin e një marrëdhënieje artistike gjithë-britanike. Dizajneri 37-vjeçar anglez arrin në frenat e maisonit pas pesë viteve të Riccardo Tisci dhe “rivendos”, në një farë mënyre, vlerat primare të Burberry përmes një logoje me një siluetë të lashtë dhe një koleksion të parë besnik ndaj traditës.

Koleksioni vjeshtë-dimër i Burberry 2023/2024 sheh triumfin e garderobës anglo-saksone në një seri elementësh të firmës së markës angleze. Para së gjithash, tartan Burberry: motivi klasik i kontrolluar jeton në pallto, funde, pulovra, çanta me supe dhe geta leshi, me nuanca të ndezura si bluja dhe e verdha limoni. Krahas modelit historik vjen edhe kalorësi i kuajve, logoja e re e maison-it, e cila bie në sy në blu në pelerina, fustane të thurura dhe pallto leshi.

E gjithë paleta është e gjallë dhe kombinon motive gjeometrike me modele abstrakte që të kujtojnë gjethet e vjeshtës, leshin e përzier dhe modelet e trëndafilit. Mes palltove dhe çizmeve të gomës, bien në sy edhe këpucët me gëzof, nga atletet e deri tek sandalet me taka, duke theksuar një trend madhor të momentit. Daniel Lee ka një sy për aksesorët, na e demonstroi me Bottega Veneta dhe sot e rikonfirmon në drejtimin e Burberry: mes kapelave maxi ekologjike prej gëzofi – pak Davy Crockett – kapele në formë rose dhe madje edhe çanta dore nga uji i nxehtë, Burberry’s Koleksioni vjeshtë-dimër 2023/2024 ofron një sërë propozimesh ironike që premtojnë të bëhen një domosdoshmëri për sezonin e ardhshëm.

Burberry

Shfaqja e Burberry e drejtuar nga Daniel Lee ishte një nga momentet më të pritura të Javës së Modës në Londër. Fillimi i stilistit u prit me dashuri dhe entuziazëm nga spektatorët, përfshirë Christopher Bailey, ish-drejtor kreativ i Burberry, i cili e duartrokiti nga rreshti i parë. Rezultati është një koleksion i parë që riinterpreton trashëgiminë e maison dhe luan me kontraste me imazhet e fshatit anglez dhe realitetin e qyteteve të mëdha. Një debutim i vlerësuar që shënon fillimin e një epoke të re.