ÇAJ BIMOR DHE USHQIME ME FIBRA/ 7 mënyra efektive për të mos vuajtur më nga irritimi i stomakut dhe kapsllëku - AlpeGossip
ÇAJ BIMOR DHE USHQIME ME FIBRA/ 7 mënyra efektive për të mos vuajtur më nga irritimi i stomakut dhe kapsllëku

ÇAJ BIMOR DHE USHQIME ME FIBRA/ 7 mënyra efektive për të mos vuajtur më nga irritimi i stomakut dhe kapsllëku

Ka 2 shkaqe të zakonshme të dhimbjeve lidhur me tretjen. Së pari, probleme emocionale si ankthi dhe depresioni. Së dyti, një marrje e rregullt e ilaçeve që irritojnë stomakun. Kjo do të thotë që secili prej nesh është në rrezik potencial për të përjetuar probleme të tilla. Ne jetojmë nën stres të vazhdueshëm dhe preferojmë të marrim një ilaç për të eliminuar simptomat tona në vend që të trajtojmë shkakun aktual.

Më poshtë ne ju sugjerojmë disa metoda alternative për të kuruar dispepsinë dhe kapsllëkun, në vend që të merrni ilaçe kundër dhimbjes: 

Ja cilat janë ato:

Përdor ngrohtësinë për të lehtësuar dhimbjen
Një kompresë e ngrohtë mund të lehtësojë ndjeshëm dhimbjen që përjetoni. Asnjëherë mos vendosni një ngrohëse direkt në lëkurë. Duhet të ketë një shtresë rrobe për të shmangur djegien. Në rastin e kapsllëkut, ju mund të bëni një dush të ngrohtë me kripë Epsom.

Pini ujë me sodë buke
Soda e bukës neutralizon acidet e stomakut dhe lehtëson simptomat e urthit për disa kohë. Shkrini 1/4 lugë gjelle me sodë buke në një gotë me ujë dhe pijeni të gjithën. Mos harroni se nuk duhet ta përzieni sodën me ilaçe të tjera për të paktën 2 orë. Ngadalëson ritmin në të cilin trupi juaj thith dhe nga ana tjetër mund të ndryshojë mënyrën sesi veprojnë pilulat.

Një pjesë të trupit teksa shtriheni duhet ta mbani të ngritur
Të shtriheni shesh në shtrat nuk është alternativa më e mirë kur keni dhimbje stomaku. Në këtë pozicion, fyti juaj dhe stomaku janë në të njëjtin nivel dhe acidet e stomakut mund të rrjedhin lehtë e të shkaktojnë urth. Duket të përdorni një jastëk pak më të lartë nga i zakonshmi.

Përpiqu të ndjekësh dietën BRAT
BRAT është e gjitha për bananet,oriz dhe mollët. Të gjitha këto ushqime kanë një gjë të përbashkët: Ato janë të buta dhe mjaft të lehta në stomak. Mos harroni të pini shumë lëngje, mundësisht ujë, supë pule dhe lëng molle. Ushqime të tjera të buta për të provuar janë crackers, patate të ziera, bollgur dhe çaj bimor.

Hani ushqime të pasura në fibra
Fibrat përmirësojnë funksionimin e zorrëve. Sa më shumë fibra që hani, aq kalojnë më lehtë trupi e parandalon kapsllëkun. Burime të shkëlqyera të fibrave janë frutat, perimet, bukë me kokërr, drithëra, manaferrat dhe fasule të thata.

Merrni probiotikë
Probiotikët janë bakteret e gjalla të krijuara gjatë procesit të fermentimit në ushqime si kos. Probiotikët duhet të jetojnë tek zorrët, por mjedisi ynë, stilet e sëmura të jetesës dhe antibiotikët zvogëlojnë sasinë e tyre. Ato janë esenciale për tretjen tonë dhe ndihmojnë në lehtësimin e simptomave si dhimbje abdominale, të vjella dhe diarre.

Pini çaj bimor
Kopër, piper, xhenxhefil dhe kamomil.  Ato ndihmojnë në diarre, në sindromën e zorrëve të irrituara dhe në dhimbje barku. Rrisin absorbimin e lëndëve ushqyese dhe lirojnë enzimat e tretjes..

Mos harroni se dhimbjet e vazhdueshme të tretjes dhe dhimbjet e stomakut janë një shenjë serioze për diçka që shkon keq. Konsultohuni me mjekun tuaj sa më parë!