Dieta me qumësht; Si të humbisni dy kilogramë brenda një jave – AlpeGossip
Dieta me qumësht; Si të humbisni dy kilogramë brenda një jave

Dieta me qumësht; Si të humbisni dy kilogramë brenda një jave

Dëshira për të qenë sa më në formë përpara sezonit të verës është shndërruar në temën e ditës mes grupe mikeshash, kolegesh e familjaresh. Abuzimi me ushqimet e pashëndetshme si ëmbëlsirat dhe çokollatat që i doni aq shumë dhe mungesa e aktivitetit fizik kanë lënë shenjat e tyre dhe tashmë është koha t’i hiqni. Gjërat do të ishin më të lehta sikur t’i fshinit me gomë njëlloj siç bëni me lapsin, por duhet punë dhe vullnet për të rrëzuar kilogramët e tepërt. Ndoshta jo edhe aq shumë sidomos nëse ju duhet të humbni dy kilogramët e fundit që ju bezdisin aq shumë. Living ju propozon një dietë shumë interesante, e cila edhe pse qarkullon prej kohësh ka fituar një vëmendje krejt të veçantë gjatë kësaj vere. Dieta e qumështit ka lindur nga nutricionistët portugezë dhe është përhapur më pas në të gjithë botën. Bëhet fjalë për një regjim shumë strikt ku baza kryesore është qumështi shoqëruar me disa shteza ushqimore si mishi i pulës, viçt, frutat dhe djathi. Ndryshe nga dietat e mëparshme , të cilat i kanë të përcaktuara me detaje çfarë do të konsumohet në vaktet respektive, kjo dietë u jep mundësi ndjekësve të saj të zgjedhin se në ç’moment të ditës të konsumojnë ushqimet e parashikuara në dietë. Dieta ndërpritet pas një javë dhe mund ta rifilloni sipas dëshirës.

Dita e patë: 6 gota qumësht pa yndyrë

Dita e dytë: 4 gota qumësht + 2 fruta të stinës ( Duke qenë se jemi drejt fundit të sezonit të qershive, mund të kombinoni një grusht qershi + 1 pjeshkë)

Dita e tretë: 2 gota qumësht + 1 mollë+1 banane+ 50 gramë djathë të bardhë pa yndyrë

Dita e katërt: 4 gota qumësht + 1 mollë jeshile + 1 fileto pule të gatuar në zgarë pa kripë, erëza dhe vaj

Dita e pestë: 2 gota qumësht + 2 pjeshka + 1 vezë e zier + një biftek i gatuar në zgarë me pak vaj ulliri ekstra të virgjër sipër

Dita e gjashtë: 2 gota qumësht + 1 dardhë + 1 vezë e zier + 1 fileto pule e zier shoqëruar me pak djathë të bardhë dhe perime në zgarë (patëllxhaneë, speca të kuq, kungulleshka)

Dita e shtatë: 3 gota qumësht + 3 fruta të stinës që i zgjidhni sipas dëshirës

Dita e tetë: 2 gota qumësht + 10 kokrra qershi e luleshtrydhë + një bifket i gatuar në zgarë dhe 50 gr djathë 1 bardhë