DONI TË NDIHENI TË FRESKËTA? Këto 4 sekrete bukurie duhet t’i dini me patjetër – AlpeGossip
DONI TË NDIHENI TË FRESKËTA? Këto 4 sekrete bukurie duhet t’i dini me patjetër

DONI TË NDIHENI TË FRESKËTA? Këto 4 sekrete bukurie duhet t’i dini me patjetër

Rachel Holm, themeluesja e Hanako, mësuesi i aromaterapisë dhe yoga, na tregon se si mund të bëjmë një ritual bukuria që të na lejojë të flemë lëhtësisht. “Duke shkuar në shtrat 15 minuta më herët çdo natë dhe vazhdimisht duke shtuar 15 minuta çdo ditë derisa të jeni në një ritëm të mirë të orarit të gjumit është një taktikë e mirë,” thotë Rachel. Gjithashtu:

Shmangni sasi të tepërta të stimuluesve

Sheqeri dhe kafja që konsumohen në gjysmën e dytë të ditës ose mbrëmjes mund të ndikojnë rëndë në cilësinë e gjumit dhe madje të çojnë në pagjumësi.

Fuqia

Sigurohuni qe dhoma e gjumit të jetë një zonë pa paisje dixhitale. Shkëlqimi blu i ekraneve mund të prishë orën tuaj natyrale të gjumit kështu që është e rëndësishme të hiqni celularët të paktën 30 minuta para.

Një dush detoksi

Mbushni vaskën tuaj me kripëra të ndryshme ndihmojnë në rimëkëmbjen e niveleve të magnezit të trupit dhe relakson atë.

Mirënjohja praktike

Një nga mënyrat më efektive për të krijuar një ndjenjë të qetësisë dhe lumturisë para gjumit është që të përqendroheni në gjithçka që po shkon si duhet në jetën tuaj, në krahasim me atë që po shkon keq. Numërimi i bekimeve tuaja është vërtetuar shkencërisht për lirimin e dopaminës – një hormon që ju bën të ndiheni të ngritur dhe pozitiv.