DY ISHUJT E VEÇANTË TË KARAIBEVE/ Ju njohim me karakteristikat e tyre dhe do ngeleni ‘’pa fjalë’’ (FOTO) – AlpeGossip
DY ISHUJT E VEÇANTË TË KARAIBEVE/ Ju njohim me karakteristikat e tyre dhe do ngeleni ‘’pa fjalë’’ (FOTO)

DY ISHUJT E VEÇANTË TË KARAIBEVE/ Ju njohim me karakteristikat e tyre dhe do ngeleni ‘’pa fjalë’’ (FOTO)

Si mund të zgjedhësh ndërmjet dy prej ishujve m ë fantastikë të Karaibeve, të dy rrethuar me brigje fantastike nga deti I kaltër dhe rëra e artë?

Ishujt St.Martin dhe Anguilla janë të dy të veçantë në karakteristikat e tyre. Njëri është më i miri për të parë, vizituar dhe krijuar aventura të bukura, ndërsa tjetri një oaz qetësie që ju jep mundësinë të shkëputeni nga bota e jashtme.

ANGUILLA

Anguilla është një nga 33 plazhet më të vlerësuara në botë. Tek ai mund të arrish vetëm nëpërmjet varkave. Gjuha zyrtare e ishullit është anglishtja dhe rreth e rrotul mund të ndjesh vetëm frymën pozitive të banorëve Karaibeian dhe traditave të tyre, me muzikën reggae dhe piejt e veçanta, lokalet e dekoruara me gjethe palme etj.

 

ST.MARTIN

St.Martin është plazhi mahnitës dhe joshës I pjesës franceze ishullore, I cili ka një hapësirë mjaft të gjerë rreth 80 km, ku përfshihet edhe pjesa hollandeze Sint Maarten. Edhe pse I bekuar nga plazhe fantastike St.Martin njihet për energjinë kulturore të Karaibeve dhe ushqimet legjendare tradicionale.

Zgjedhja mbetet e juaja miq, por këto dy plazhe janë nga më fantastiket në botë dhe duhen patjetër të vizitohen njëherë në jetën tuaj.