E DINIT? Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani hurme për 7 ditë rresht – AlpeGossip
E DINIT? Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani hurme për 7 ditë rresht

E DINIT? Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani hurme për 7 ditë rresht

Pasi të lexoni këtë artikull, do të shtoni si zakon ngrënien e një hurme në ditë.

Hurmet janë një frut i shëndetshëm, të cilët ndikojnë pozitivisht në organizmin tonë nëse konsumohen në baza rutinore, transmeton lajmi.net.

Personat që kanë problem me kockat, stresin peshën apo edhe depresionin duhet patjetër të konsumojnë këtë frut me prejardhje arabe.

Por, në rast se konsumohen për shtatë ditë rresht, ato mund të sjellin mrekulli.

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj në të vërtetë:

Kockat tuaja do të jenë më të shëndetshme
Mineralet që gjenden në fruta të thata, sikundër janë fosfor, kalcium dhe magnez, forcojnë eshtrat tona dhe luftojnë kundër sëmundjeve të tilla si osteoporoza.

Metabolizmi do të funksionojë si një orë
Metabolizmi është një fije e domosdoshme, dhe hurma përmban një bollëk të fibrave. Hurma parandalon kapsllëk, mbingarkesa dhe të gjitha që ndërhyjnë me lëvizjen normale të zorrëve. Shkencëtarët kanë provuar se ata njerëz që hanë hurme rregullisht nuk kanë ndonjë problem metabolike.

Harrojeni për stresin dhe depresionin
Hurma përmbanë vitaminë B6, e cila ndihmon trupin të prodhojë serotonin, i cili përmirëson shëndetin e trurit. Serotonin rregullon disponimin tuaj, dhe lufton me stres norepinefrin. Shkenca ka treguar se nivelet e ulëta të vitaminës B6 janë të lidhura drejtpërdrejt me depresionin. Sa më shumë vitaminë B6 të hyjmë në trup, aq më mirë do të ndiehemi si fizikisht ashtu edhe mendërisht.

Ju do të keni më shumë energji
Hurma është e pasuruar me fibra, kalium, magnez, vitamina dhe antioksidantë, Ato sigurojnë një shpërthim të qëndrueshëm energjie falë sheqernave që përmbajnë fruktoza dhe glukozë.