E DINIT? Ja pse seksi e bën lëkurën të shkëlqejë, për gratë dhe burrat – AlpeGossip
E DINIT? Ja pse seksi e bën lëkurën të shkëlqejë, për gratë dhe burrat

E DINIT? Ja pse seksi e bën lëkurën të shkëlqejë, për gratë dhe burrat

Ne kemi shumë arsye të mira për të bërë seks. Kënaqësia, përmirësimi i humorit, ngritja psikologjike, lidhja me partnerin dhe gjumi cilësor janë disa prej tyre.

Tani do të dimë se sa e dobishme është për lëkurën tonë. Edhe më konkretisht, cila është faza e seksit që i bën më shumë mirë shkëlqimit të lëkurës. Shumica e njerëzve ngatërrojnë orgazmën me kulmin. Kulmi është fundi i lumtur, por orgazma deri në fund. Është faza ku prodhohet oksitocina dhe acidi nitrik, të cilës i detyrohemi të gjitha të mirat që na jep seksi”, shpjegon dietologia dhe ekspertja e hormoneve, Alisa Vitii.

Me pak fjalë, këto dy substanca ndihmojnë në ekuilibrin hormonal, nxisin prodhimin e kolagjenit dhe ngadalësojnë plakjen. Madje ndihmon në rregullimin e ovulacionit. Dhe për shkak se gjithçka funksionon së bashku, kur flemë dhe ndihemi më mirë për shkak të seksit, kjo do të shfaqet në lëkurën tonë.

Dhe sigurisht, nuk keni nevojë të keni një partner për të korrur të gjitha përfitimet e lartpërmendura. Megjithatë, seksi i shpeshtë me partnerin përmirëson si marrëdhënien ashtu edhe shëndetin individual, duke reduktuar stresin për të dy. Në fund të ditës, ju e bëni këtë për kënaqësi seksuale dhe për t’u çlodhur. Por si thua të bësh lëkurë më të shndritshme dhe më pak shenja plakjeje?