E PABESUESHME/ Fotografohet shqiponja e detit me prenë e saj: Një qingj – AlpeGossip
E PABESUESHME/ Fotografohet shqiponja e detit me prenë e saj: Një qingj

E PABESUESHME/ Fotografohet shqiponja e detit me prenë e saj: Një qingj

A e kishit parë ndonjëherë me sytë tuaj një shqiponjë deti që fluturon në ajër me prenë e saj: një qingj.

Ne jua sjellim një foto. Është shkrepur nga Douglas Currie,

74 vjeçari fotograf amator fokusoi momentin teksa ishte me pushime me bashkëshorten e tij në një ishull në brigjet e Skocisë.

Pamë një hije të madhe në qiell dhe menduam mos ishte një peshk” tha ai duke shtuar “Më pas e kuptuam se ishte një qengj” thanë ato.

Shqiponja e detit ishte një specia që rrezikonte zhdukjen por tani është kthyer në shqetësim për fermerët të cilët disa herë ishin ankuar për zhdukjen e qengjave dhe gjetjen më pas të tyre të ngordhura dhe të mbulura me gjak mijëra milje më tutje.