“FEMRAT ME TË PASME TË MËDHA JANË MË TË SHËNDETSHME”/ Dalin rezultatet e studimit – AlpeGossip
“FEMRAT ME TË PASME TË MËDHA JANË MË TË SHËNDETSHME”/ Dalin rezultatet e studimit

“FEMRAT ME TË PASME TË MËDHA JANË MË TË SHËNDETSHME”/ Dalin rezultatet e studimit

Një studim i fundit ka dalë në konkluzionin se femrat me fundshpinë të madhe janë më të shëndetshme. Studimi është kryer nga shkencëtarët në Qendrën e Oksfordit për Diabetin, Endokrinologjinë dhe Metabolizmin dhe Spitali Churchill kanë zbuluar se gratë me të pasme të mëdha janë më rezistente ndaj sëmundje kronike.

Sipas studimit, femrat me të pasme të mëdha kanë gjasa të kenë nivel të ulët të kolesterolit dhe të prodhojnë më shumë hormone për të metabolizuar sheqerin.

Për më tepër, indet dhjamore në pjesën e të pasmeve dhe te kofshët gjithashtu, kapin grimcat yndyrore të dëmshme dhe parandalojnë sëmundjet kardiovaskulare.

Të pasurit një fundshpinë të madhe gjithashtu favorizon hormonin që rregullon peshën dhe atë anti-inflamator, mbrojtësit vaskular dhe veçoritë anti-diabetike.

Rritja e inteligjencës ndikohet edhe nga sasia e yndyrave e Omega 3, e cila kërkon që të shtosh disa kile fillimisht. Është e provuar se yndyrat Omega 3 janë katalizator për zhvillimin e trurit.