FLOKË TË SHËNDETSHËM? Ja si ta përdorni hudhrën, hidheni… – AlpeGossip
FLOKË TË SHËNDETSHËM? Ja si ta përdorni hudhrën, hidheni…

FLOKË TË SHËNDETSHËM? Ja si ta përdorni hudhrën, hidheni…

Hudhra është një produkt shumë i mirë për rritjen e shpejtë e të shëndetshme të flokëve. Ajo është e pasur me shumë minerale, siç janë magnezi, sulfuri, zinku, hekuri, bakri dhe seleniumi. Përveç sulfurit, hudhra është e pasur me vitaminat A dhe C, fibër dhe aminoacide.

Hudhra ndihmon në reduktimin e rënies së flokut, përforcon rigjenerimin e folikulave të reja, largon toksinat e dëmshme nga lëkura e kokës, si dhe përmirëson pamjen e tyre të përgjithshme. Prania e squfurit në hudhër parandalon formimin e zbokthit në flokë.

Për të dhënë një efekt sa më të mirë për zgjatjen e flokëve, këshillohet shtimi i një thelbi hudhër brenda shampos. Por kujdes, sigurohuni që kombinimi i hudhrës me shampon të mos përsëritet më shumë se dy herë në muaj. Nëse e përdorni më shumë se 2 herë, mund të shkaktoni dehidratim lëkure dhe flokësh.

Që hudhra të japë efektin e duhur duhet ta vendosni në shampo 2 ditë përpara se ta përdorni. Për sa i përket erës së hudhrës, mos u shqetësoni: mjafton të shtoni brenda shampos pak mjaltë, i cili do të veprojë si një zbutës natyror për flokët tuaja