GJENIU 9-VJEÇAR/ Përfundoi Bachelor-in dhe tani është gati për doktoraturën – AlpeGossip
GJENIU 9-VJEÇAR/ Përfundoi Bachelor-in dhe tani është gati për doktoraturën

GJENIU 9-VJEÇAR/ Përfundoi Bachelor-in dhe tani është gati për doktoraturën

Gjeniu 9-vjeçar nga Belgjika, Laurent Simons, është larguar nga universiteti për shkak të një mosmarrëveshjeje për datën e diplomimit.

Historia e Laurent u komentua gjatë në mediat botërore, pasi u tha se do të ndiqte studimet për inxhinieri elektrike në Eindhoven University of Technology (TUE) në Hollandë. Tani, familja e Laurent-it dhe TUE kanë pasur një mosmarrëveshje në lidhje me përfundimin e studimeve Bachelor. TUE u shpreh se kishin planifikuar që 9-vjeçari të përfundonte studimet aty nga mesi i vitit 2020, për shkak të provimeve që duhet të japë.

Familja e Laurent-it i sugjeroi universitetit që djali të përfundonte studimet Bachelor brenda dhjetë muajve, kur në fakt normalisht studimi zgjat tre vjet. Çifti Simons vendosi që ta largonte vogëlushin nga TUE pasi thuhet se 9-vjeçari ka marrë një ofertë për doktoraturë në një universitet të Shteteve të Bashkuara. I ati tha për CNN se masa e TUE për të zgjatur studimet është një mënyrë për të mos lejuar kalimin e 9-vjeçarit në një universitet tjetër. “Mënyra si po e trajtojnë nuk është e saktë,” tha babai i gjeniut. “Laurent nuk është pronë e tyre.”

Si përgjigje, një zëdhënës i TUE tha: “Ne kurrë nuk përpiqemi t’i mbajmë studentët te vetja.”

Përsa i përket talentit të tij, prindërit e Laurent-it, Lydia dhe Alexander Simons, mendonin se gjyshërit e ekzagjeronin kur thonin se djali është shumë i zgjuar. Për fat të mirë, talentin e tij e vunë re edhe mësuesit. “Vunë re diçka të veçantë te Laurent,” tha Lydia për CNN në mes të nëntorit.

Laurent bënte provim pas provimi që mësuesit të kuptonin deri ku shkonte inteligjenca e tij. “Na thanë se ishte si sfungjer,” shtoi Alexander.

LAURENT ME PRINDËRIT

Laurent vjen nga një familje mjekësh, por sidoqoftë, prindërit s’i japin dot shpjegim aftësisë së djalit për të mësuar gjithçka me shpejtësi. “Përthithja e informacionit s’është problem për Laurent,” tha babai i tij. “Mendoj se fokusi do të jetë te puna kërkimore dhe aplikimi i njohurive për të zbuluar gjëra të reja.”

Ngaqë Laurent mund të mësojë më shpejt se të tjerët, prindërit e tij bëjnë çmos që 9-vjeçari të argëtohet.

“Nuk duam të bëhet shumë serioz. Bën çfarë të ketë qejf,” tha Alexander. “Duhet të gjejmë balancën mes të qenit fëmijë dhe gjeni.” Laurent tha se i pëlqen të luajë me qenin dhe me telefoni, si plot fëmijë të tjerë. Në dallim nga 9-vjeçarët e tjerë, ai e ka vendosur çfarë do të bëjë në jetë: të zhvillojë organe artificiale.

Burimi: CNN