HABISIN STUDIUESIT/ Gëlltitja e spermës i bën mirë femrave dhe ul rrezikun për… – AlpeGossip
HABISIN STUDIUESIT/ Gëlltitja e spermës i bën mirë femrave dhe ul rrezikun për…

HABISIN STUDIUESIT/ Gëlltitja e spermës i bën mirë femrave dhe ul rrezikun për…

Një studim i fundit ka dalë në përfundimin se femrat që bëjnë rregullisht seks oral, kanë më pak mundësi që të abortojnë.

Sipas studiuesve, gëlltitja e spermës forcon sistemin imunitar të femrës dhe ndihmon që fetusi të rritet në mënyrë sa më të shëndetshme.

Ata thonë se sperma përmban hormone dhe proteinat të cilat janë tepër të vlefshme për fetusin, shkruan Daily Mail.

Studimi thotë se penetrimi i spermës në vaginë mund të luajë gjithashtu një rol të rëndësishëm, por mund të përthithet më mirë nga trupi nëse kalon në zorrë.

Megjithatë ata pranuan se studimi i tyre ishte i vakët, por është një shteg i mirë për kërkime të mëtejshme.

Ndërkohë në Britaninë e Madhe 97 femra kanë dështuar tre herë radhazi dhe sipas studiuesve mendohet se ka ndodhur për shkak të problemeve hormonale dhe infeksionit.

Në mesin e femrave që praktikonin shpesh seksin oral, 73% e tyre nuk kishin pasur probleme gjatë shtatzanisë.