HOROSKOPI I SHËNDETIT/ Si do ta presi çdo shenjë vitin 2021 – AlpeGossip
HOROSKOPI I SHËNDETIT/ Si do ta presi çdo shenjë vitin 2021

HOROSKOPI I SHËNDETIT/ Si do ta presi çdo shenjë vitin 2021

Dashi-Viti 2021 po premton të jetë i mirë për Dashin, figura e tyre po bëhet më e hollë dhe ata do të kenë oreks për të ushtruar dhe të mbajnë një dietë më të shëndetshme. Në muajt Shkurt – Qershor dhe Shtator – Tetor, janë muaj ideal për lëvizje, veçanërisht vallëzimi ose çdo lloj ushtrimi që nënkupton elegancën dhe hirin. Gjithashtu, çdo çrregullim i gjumit mund të rregullohet tani, veçanërisht nëse arrini të vendosni një ekuilibër të mirë midis stërvitjes dhe pushimit.Energjia e Dashit fillon të ulet në qershor, në dy faza. Së pari, duke filluar nga 10 qershori, nevoja e tyre për të fjetur do të rritet dhe sistemi limfatik-ganglionik do të dembelohet, gjë që mund të çojë në inflamacion të këmbëve dhe nyjeve limfatike.Fizikisht, ju do të vuani nga stresi për shkak të një numri ngjarjesh të cilat gjithashtu do të synojnë një ndryshim – qoftë profesionalisht apo në sfera të tjera të jetës.

Demi-Palestra përfaqëson një sfidë të vërtetë, gjithmonë përpiqesh të eleminosh monotoninë. Ata preferojnë të fitojnë një konkurs duke ndjekur parimin: ngadalë, por me siguri. Të lindurit në shenjën e Demit kanë një figurë të fortë për shkak të metabolizmit të tyre të ngadaltë. Ngritja e peshave në palestër është një ushtrim i rekomanduar për një trup të fortë dhe me formë të bukur. 2021 është shpërndarë me ngjarje pozitive dhe rezultate të mira, por në mënyrë që të merrni të gjitha këto, duhet të bëni një përpjekje të vazhdueshme. Kjo është arsyeja pse, është e mundur që vendasit, të paktën në pjesën e dytë të vitit, të ndjehen të lodhur, ndonjëherë të stresuar ose të pësojnë episode të vetëvlerësimit të ulët.

Binjakët-Këtë vit, shëndeti përfshihet drejtpërdrejt në diagramin astral të Binjakëve, përmes pranisë së Venusit, një planet përgjegjës për sistemin imunitar të trupit, por edhe për lëkurën, flokët, thonjtë, nyjet dhe shëndetin e dhëmbëve. Lidhur me shëndetin fizik, i gjithë diagrami astral është ilustruar mirë. Keni energji, kreativitet, rezistencë ndaj stresit, një ton muskulor mahnitës dhe shumë optimizëm.

Gaforrja-Ne kemi shumë lajme të mira për ju në lidhje me shëndetin tuaj. Fizikisht, asnjë problem i madhë shëndetsor duket se nuk i prek ata këtë vit, as përkeqësimi i ndonjë gjendje para-ekzistuese. Sidoqoftë, mos e neglizhoni trajtimin në rast se është përshkruar ose në rast se vuani nga një sëmundje kronike.Emocionalisht, ky vit do të sjellë shumë ndryshime pozitive, do t’ju përcaktojë të kontrolloni dhe përmirësoni sjelljen tuaj ndaj të dashurve tuaj, të jeni më mirëkuptues, më pak pesimist ose të shqetësuar, ashtu si do të kalonit një prag tjetër të pjekurisë së brendshme. Një pjesë e shqetësimeve të viteve të kaluara gjejnë zgjidhjen e tyre në 2021, dhe një pjesë e stresit do të zhduket, duke ju dhënë një arsye tjetër për gëzim.

Luani-Të lindurit nën shenjën e Luanit janë njerëz të fuqishëm, struktura e tyre fizike është në përputhje me përpjekjet që bëjnë dhe kjo është arsyeja pse vendasit kanë nevojë për një dietë që, para së gjithash, ofron marrjen e kalorive të nevojshme për kryerjen e aktiviteteve të përditshme.

Virgjëresha-Ju nuk i lini rastësisht kontrollet periodike dhe testet mjekësore. Me një trakt gastrointestinal dhe bark më të ndjeshëm, të gatshëm ose të padëshiruar, ata janë të kujdesshëm për të ngrënë shëndetshëm dhe për të ndjekur reagimet e tyre ndaj ushqimeve të ndryshme.Me një sistem nervor të brishtë, ata eksperimentojnë ankthin kalimtar. Stresi mund t’i shkaktojë migrenë dhe çështje të rrugëve biliare. Shqetësimi obsesiv për gjendjen shëndetësore mund të degjenerojë në hipokondri. Ju jeni një promovues i naturizmit dhe homeopatisë, i dietës bio, vegane dhe të papërpunuar. Ju duhet të mbroni sistemin e tyre të ndjeshëm të tretjes. Dieta vegjetariane është më e përshtatshme për ta.

Peshorja-Tremujori i parë i vitit 2021 do të shënohet nga lodhja dhe një gjendje e dobët shëndetësore, indispozicione dhe mbindjeshmëri. Sidoqoftë, pasi të ketë kaluar periudha, pasi të bëni një pushim për të rikuperuar energjinë tuaj, do të hyni në një shpat ngjitje.Ju do të duhet të rigjallëroni gjendjen tuaj mendore, sepse shumë semundje shkaktohen nga një shqetësim i madh mendor. Nëse arrini të shkëputeni pak nga aspektet e pakëndshme të aktivitetit tuaj profesional dhe jetës në përgjithësi, të gjitha ato manifestime somatike që ju shqetësojnë do të zhduken – veçanërisht ato të tretjes.

Akrepi-Një dietë e larmishme që mund t’u sigurojë grave Akrepi mundësinë për të përdorur energjinë e tyre është më e mira. Ju duhet të qëndroni larg ushqimit që është i pasur me yndyrë.Keni energji të pafund, prandaj duhet të lëvizni shumë, pavarësisht nga pesha juaj. Duke qenë një shenjë uji, ju i doni sportet ujore (noti, kanotja, zhytja etj.).Boksi dhe artet marciale gjithashtu kërkojnë sporte që djegin shumë kalori, të përshtatshme për natyrën tuaj agresive.

Shigjetari-Disa çështje shëndetësore mund të ndodhin deri në fund të vitit 2021. Ju do të duhet të punoni zgjuarsisht dhe të organizuar dhe të eleminoni të gjitha aspektet dhe fazat joproduktive, në mënyrë që të mos rraskapiteni pa nevojë. Emocionalisht, do të jeni në një lak pozitiv. Do të ketë ndryshime në mënyrën e shfaqjes së personalitetit dhe imazhit tuaj.

Bricjapi-Shenja e zodiakut Bricjapi përfaqëson gjunjët, femurin, stomakun, thonjtë dhe flokët. Sistemi juaj i eleminimit të toksinave është i gabuar, duke favorizuar shfaqjen e afeksionit hepatik, dermatitit, pankreatitit ose nefritit. Megjithëse kjo është një nga shenjat më elastike të zodiakut, kur përballeni me një sëmundje të zgjatur, ju shfaqni tendencën për të vetë-izoluar. Temperamenti limfatik-nervor, përpara sëmundjes, ju mbizotërojnë ndjenjat e trishtimit, melankolisë dhe pesimizmit.

Ujori-Në 2021, ju keni të gjitha shanset për të shijuar një formë të shkëlqyeshme fizike, të paktën në gjashtë muajt e parë të vitit. Tani mund të përfitoni plotësisht nga efektet e çdo terapie. Ky tranzicion gjithashtu mund të sjellë një rrezik të lehtë për të fituar peshë.

Peshqit-Në vitin 2021, ju jeni një nga shenjat e llastuara të zodiakut për sa i përket shëndetit. Jupiteri në shtëpinë e shëndetit ka një ndikim pozitiv në funksionimin e organizmit të tyre dhe gjendjen e tyre mendore. Ky planet i dobishëm ofron optimizëm dhe një humor të shkëlqyeshëm, kështu që ne shpëtojmë nga stresi dhe reagojmë me një buzëqeshje në fytyrat tona në çdo situatë.Neptuni në shtëpinë e tij merr një forcë shtesë dhe thekson aftësitë tuaja natyrore: ndjeshmërinë, imagjinatën, altruizmin. Kohët më të mira në 2021 janë midis shkurt-mars, dhe gjithashtu në mes të verës, kur toni i tyre muskulor është i shkëlqyeshëm dhe niveli i energjisë së tyre arrin kulmin.