Ja si të shpejtoni metabolizmin tuaj me këto 10 ushqime – AlpeGossip
Ja si të shpejtoni metabolizmin tuaj me këto 10 ushqime

Ja si të shpejtoni metabolizmin tuaj me këto 10 ushqime

Duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë, por me të vërtetë ekziston një mënyrë për të ndihmuar metabolizmin tuaj të punojë më shpejt duke ngrënë më shumë, por vetëm për sa kohë që ushqimet që zgjedhni janë ato në këtë listë:

1.Speci djegës i kuq

Ngrohja që ndjeni kur hani çdo gjë të mbushur me spec djegës vjen nga capsaicin, një molekulë që ndër të tjera punon për të rritur temperaturën e trupit. Sipas një studimi të Shoqatës Amerikane për Biokimizëm dhe Biologji Molekulare, kapsaicina ka aftësinë të nxisë thermogjenezën (procesi ku qelizat tuaja konvertojnë energjinë në nxehtësi) dhe kështu rrisin metabolizmin.

2.Selino

Duke qenë të ulët në kalori, të pasur me fibra dhe ujë, është e lehtë të kuptosh se selinoja është një ushqim mjaft i shëndetshëm dhe i preferuar. Shpesh konsiderohet të jetë një ushqim me kalori negative sepse përmbajtja e tij e ulët e energjisë nuk barazohet me energjinë që trupi juaj kërkon të shkatërrojë, por përfitimi i vërtetë metabolik i selinosë ka të bëjë me tretjen.

3.Ton

Acidet yndyrore omega-3 në ton dhe peshqit e tjerë si skumbri, salmoni dhe harengat, vënë funksionim tërë trupin, veçanërisht zemrën. Omega-3 gjithashtu mund të ndihmojë për të stimuluar prodhimin e hormoneve që rregullojnë metabolizmin dhe oreksin.

4.Ujë

Një studim në Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism zbuloi se pirja e një gjysmë litri ujë mund të rrisë normën metabolike të individit me 30 përqind. Pjesa më e madhe e këtij veprimi të djegies së energjisë vjen nga trupi që ka për të ngrohur ujin që pini në temperaturën e trupit.

5.Çaji jeshil Matcha

Lista e përfitimeve shëndetësore të çajit të gjelbër të pijshëm duket të jetë surprizues për shkak të përbërësve në çaj të quajtur catechins. Këto komponime kanë një aftësi antioksiduese, antivirale, antiplaque dhe anti-kancer, dhe gjithashtu mund të punojnë për të reduktuar presionin e gjakut dhe sheqerin në gjak.

6.Papaja

Papaja ndihmon metabolizmin duke ndihmuar tretjen, në sajë të një enzime të quajtur papain. Kombinimi i këtij enzimi dhe përmbajtja e fibrave e bën atë një ndihmuese të tretjes dhe një burim të mirë të acideve yndyrore me zinxhirë të shkurtër.

7.Drithërat

Të pasura me beta-glucan, një lloj fibre që ngadalëson tretjen e karbohidrateve dhe ndihmon në lirimin e sheqernave në trup në një normë më të qëndrueshme. Kjo ndihmon në uljen e oreksit dhe rritjen e ngopjes.

8.Grejpfrut

Edhe pse grejpfrut është ushqimi dietetik stereotipik, ka disa dëshmi që sugjerojnë se mund të ketë një përfitim legjitim për metabolizmin, me një studim të vitit 2014 që mund të parandalojë rritjen e peshës. Frutat e hidhura gjithashtu përmbajnë naringenin, i cili ndihmon në ruajtjen e nivelit të sheqerit në gjak dhe mund të përmirësojë djegien e kalorive.

9.Kos

Së bashku me të qenit pafundësisht të dobishme për shëndetin e zorrëve, përmbajtja probiotike e kosit dhe procesi i fermentimit ndihmon në rritjen e përthithjes së kalciumit në trup. Së bashku me këtë, proteina e lartë e kosit natyral dhe përmbajtja e ulët e sheqerit e bën atë një ushqim të dobishëm për të konsumuar mbështetje substanciale.

10.Verë e kuqe

Vera e kuqe (së bashku me boronicat dhe mjedrat) përmbajnë resveratrol, një polifenol i fuqishëm që mendohet se punon në mënyrë të ngjashme me antioksidantë dhe gjithashtu mund t’ju ndihmojë të metabolizoni sheqerin në dietën tuaj.