Na paska gënjyer mendja/ Ja e vërteta e hidhur e konsumimit të ujit me limon – AlpeGossip
Na paska gënjyer mendja/ Ja e vërteta e hidhur e konsumimit të ujit me limon

Na paska gënjyer mendja/ Ja e vërteta e hidhur e konsumimit të ujit me limon

Influencuesit e shëndetit shpesh kanë rekomanduar një filxhan ujë të ngrohtë me limon për të detoksifikuar mëlçinë dhe për të humbur peshë, por a e dini cilat janë përfitimet e vërteta shëndetësore të ujit me limon në mëngjes?

1.A është uji me limon i mirë për lëkurën tuaj?
Lëngu i limonit shpesh shpjegohet si benefit shëndetësor. Por sa rëndësi ka uji me limon në ripërtëritjen e lëkurës?

Limoni përmban vitaminë C, e cila është me të vërtetë e rëndësishme për lëkurën, ndihmon në promovimin e prodhimit të kolagjenit dhe mbron nga dëmtimi i UV. Shtimi i lëngut të limonit në ujë mund të na ndihmojë gjithashtu për pamjen e lëkurës suaj.

Megjithatë, ky nuk është një lajm i mirë. Efektet anti-plakje të ujit me limon do të vdesin shpejt kur dhëmbët tuaj të jenë nxirë nga acidet pse!

 

2.A është uji i limonit i mirë për humbje peshe?
Instruktorët e mirëqënies thonë se uji me limon do t’ju ndihmojë të humbisni kilogramët e tepërt, por sa e vërtetë është kjo?

Ka disa dëshmi se konsumi i lartë i lëngut të limonit mund të ndihmojë në humbjen e peshës, por nuk ka dëshmi nëse kjo vlen për të gjithë, pasi nuk është gjetur ndonjë lidhje e drejtëpërdrejtë me metabolizmin.

3.A është uji me limon i mirë për tretjen?
Lajme të këqija për të dashuruarit me limonin, pasi limoni nuk është aspak i mirë për zorrën tuaj. Jashtë trupit, acidi në limon mund të ndihmojë në shkatërrimin e baktereve, por kur të arrijë në stomak nuk do të ketë përfitime shtesë për shëndetin e tretjes dhe shumica e njerëzve me probleme të tretjes nuk mund t’i konsumojnë.

 

 

4.A e mban uji me limon balancën e PH?
Përsëri, një mit tjetër shëndetësor. PH i ujit me limon është rreth dy dhe pH në barkun tuaj është pak a shumë njësoj, kështu që nuk ka ndikim në pH e pjesës tjetër të trupit tuaj, pasi gjithçka që hani dhe pini kthehet në acid sapo arrin në stomak.

Nëse pH i gjakut të dikujt është pak më lart ose poshtë ritmit normal, ata vdesin shumë shpejt. Është e pamundur që pH i gjakut tuaj të ndikohet nga ajo që hani dhe pini. Nëse do të ishte, shumë njerëz do të vrisnin veten aksidentalisht gjatë gjithë kohës.

5.A mund të luftojë uji me limon të ftohurën?
Së fundi, një lajm i mirë. Nëse jeni të prirur që të merrni shpesh të ftohur, atëherë pini një gotë uji të ngrohtë me limon sepse ajo është e mirë për ta luftuar.

Vitamina C është një vitaminë me të vërtetë e rëndësishme për sistemin tonë imunitar dhe duhet të siguroheni që po merrni mjaftueshëm vitaminë C në dietën tuaj.

 

6.A është uji me limon anti-inflamator?
Një tjetër mit që ka nevojë të sqarohet. Në fakt, vazhdimisht duke i ekspozuar gojën dhe ezofagun në acid në ujë limoni ka gjasa të çojë në inflamacion.

 

7.A ndihmon uji me limon në hidratim?
Shumë këshillues të shëndetit u kanë bërë të besoni se uji me limon pasurohet me elektrolite. Por ju thjesht do të merrni sheqer dhe kalium megjithatë, kjo nuk do të thotë se keni ndonjë përfitim të rëndësishëm në hidratim.

 

8.A është uji limoni një burim i mirë i vitaminës C?
Limoni përmban kalium, kalcium, fosfat dhe magnez, por jo aq sa do të bëjë ndonjë ndryshim në statusin ushqimor dhe të gjitha këto burime vitaminash janë gjetur në përqëndrime më të mëdha në portokall.

9.Mund të ndikojë limoni në humorin apo kujtesën e njerëzve?
Përfitimet e limonit si rritës i trurit është një tjetër pretendim shëndetësor që fatkeqësisht nuk është i saktë. Nuk ka asnjë mekanizëm me të cilin uji i limonit mund të ndikojë në funksionin e humorit ose kujtesës.

 

Nivelet e larta të vitaminës C mund t’i përmirësojnë këto gjëra në studime, por pirja e ujit me limon nuk do të ketë asnjë ndikim. Gjëja më e mirë për kujtesën dhe humorin është një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar që përfshin arra dhe farëra, peshk dhe shumë perime .