JENI TË MËRZITUR NGA HERPESAT RRETH ZONËS SË BUZËS? Ja zgjidhja që ju duhet! – AlpeGossip
JENI TË MËRZITUR NGA HERPESAT RRETH ZONËS SË BUZËS? Ja zgjidhja që ju duhet!

JENI TË MËRZITUR NGA HERPESAT RRETH ZONËS SË BUZËS? Ja zgjidhja që ju duhet!

Virusi herpes simplex është dhe virusi që shkakton akne ose herpesin e buzëve.  tipi Njësoj si virueset e tjerë dhe ky i fundit është ngjitës përmes kontaktit fizik. Herpesi shfaqet zakonisht kur bie imuniteti dhe rreth zonën së buzës shpërthejnë plagë.

Kërkon deri në shtatë ditë që të kurohet, por ky proces mund të përshpejtohet përmes kremrave të ndryshëm. Por a nuk do të ishte më mirë që kura të ishte natyrale me përbërës natyralë. Ja çfarë këshillojnë gjyshet:

Niseshte misri

Përzieni pak niseshte misri me ujë  deri sa të formohet një pastë ! Aplikojeni direkt mbi herpes dhe lëreni gjithë natës.Në mëngjes do të shihni që plaga do të jetë përtharë.

Aloe Vera

Xheli i aloe verës ka veti antibakteriali e antiinflamatore dhe ndihmon në tharjen e herpesit! Aplikojeni në ditët e para , kur ende nuk ka zënë kore.

Ekstrakti i vaniljes

Lyeni rreth katër herë në ditë me ndihmën e një pambuku, zonën rreth herpesit dhe do të shihni që brenda pak ditësh, ai do të jetë zhdukur plotëisht pa lënë asnjë shenjë.