”JUNIOR EUROVISION”/ Polonia fiton kompeticionin, Shqipëria e mbyll sfidën në vendin e… – AlpeGossip
”JUNIOR EUROVISION”/ Polonia fiton kompeticionin, Shqipëria e mbyll sfidën në vendin e…

”JUNIOR EUROVISION”/ Polonia fiton kompeticionin, Shqipëria e mbyll sfidën në vendin e…

Këtë pasdite, Junior Eurovision Song Contest 2019 u zhvillua në Gliëice, Poloni, me nëntëmbëdhjetë vende që morën pjesë në konkursin vjetor.

Pas një sekuence interesante të votimit e cila përfshinte votimin në internet dhe jurinë, fituesi i konkursit të këtij viti u bë i qartë – ishte Polonia, përsëri!

Viki Gabor fitoi votimin në internet për konkursin, duke kapërcyer fituesin e jurisë Kazakistan i cili përfundimisht përfundoi si garuesja. Spanja mbaroi së treti, duke siguruar që ata vazhduan ndeshjen e tyre në 5 përfundimet e para sa herë që morën pjesë në konkurs. Hollanda dhe Franca rrumbullakosën pesë vendet e para.

Ndërkohë përsa i përket Shqipërisë, ajo u rendit e 17-ta, praktikisht e tre nga vendet e fundit me përfaqësuesen tonë Isea Çili, e cila performoi këngën “Mika ime fëmijëri”.

Në këtë proces, Polonia u bë vendi i parë që arriti të mbështesë fitoret në Junior Eurovision, dhe vendi i parë që e bëri këtë në një Konkurs Këngësh Eurovizion që nga Irlanda në 1994.

Tani mbetet të shihet nëse Polonia do të vendosë të presë konkursin edhe një herë vitin e ardhshëm, por ne mund të jemi të sigurt që do të kemi një konkurs tjetër emocionues vjeshtën e ardhshme.