KUJDES! Kjo është arsyeja e frikshme se pse nuk duhet të lini kurrë shishe me ujë në makinë – AlpeGossip
KUJDES! Kjo është arsyeja e frikshme se pse nuk duhet të lini kurrë shishe me ujë në makinë

KUJDES! Kjo është arsyeja e frikshme se pse nuk duhet të lini kurrë shishe me ujë në makinë

Nëse shishen tuaj të ujit e lini në makinë në një ditë të nxehtë jo vetëm që uji do të ngrohet, por mund të jeni duke u ekspozuar gjithashtu ndaj një rreziku.

Sipas eksperimenteve të bëra, këto shishe, me ndihmën e rrezeve të diellit mund të bëhen shkak për nisjen e ndonjë zjarri të mundshëm.

Rrezet e diellit, kur reflektojnë përmes një shisheje me ujë mund të jenë tejet të rrezikshme . Lëngu dhe materiali i qartë mund të ndihmojë për nisjen e një zjarri.

Rasti më i njohur është i një shoferi në SHBA, i cili ishte duke drekuar kur vuri re që nga kamioni i tij po dilte tym dhe shkaku mësohet se ishte një shishe me ujë.

Edhe zjarrfikësit i paralajmërojnë shpesh shoferët për rrezikun që mund të vijë nga një shishe me ujë.

Safety Check: Water Bottle in a Hot Car

Did you know that on a hot day, a see through water bottle in your car has the potential to start a fire? Neither did Stations Battery Technician Dioni Amuchastegui.

Gepostet von Idaho Power am Donnerstag, 13. Juli 2017