MOS E MBANI DRITËN NDEZUR GJATË GJUMIT/ Ja pse duhet të flini në errësirë – AlpeGossip
MOS E MBANI DRITËN NDEZUR GJATË GJUMIT/ Ja pse duhet të flini në errësirë

MOS E MBANI DRITËN NDEZUR GJATË GJUMIT/ Ja pse duhet të flini në errësirë

Me siguri ju ka ndodhur të flini ulur në divan me televizorin përpara, ose mund të ketë nga ata që duan të flenë me dritën ndezur për arsye të ndryshme. Nëse hyni në këto dy kategori, duhet të ndryshoni menjëherë mënyrën si veproni.

Drita i bën keq trupit tuaj në mënyrë direkte, pasi nuk lejon funksionimin normal të tij. E thënë ndryshe nëse ju mbani dritën ndezur truri nuk do të dërgojë sinjale për nevojën e qetësisë. Nëse nuk ka dritë, trupi do bjerë gradualisht në gjendje pushimi dhe do jetë shumë e lehtë për ju që të flini. Gjithashtu në këtë mënyrë ju rregulloni orën biologjike të trupit. Prandaj herës tjetër kur të flini mos harroni të fikni dritat.