MOS FLINI ME REÇIPETA/ Ja çfarë dëmi i shkaktoni vetes – AlpeGossip
MOS FLINI ME REÇIPETA/ Ja çfarë dëmi i shkaktoni vetes

MOS FLINI ME REÇIPETA/ Ja çfarë dëmi i shkaktoni vetes

Të mbash reçipeta apo jo, është një zgjedhje që çdo grua e ka në dorë vetë, por a keni menduar ndonjëherë për efektet shëndetësore të veshjes së reçipetave gjatë kohës që flini? Megjithëse mund të duket krejtësisht e  padëmshëm, e vërteta është se veshja e reçipetave mund të shoqërohet me një sërë problemesh shëndetësore.

Këtu janë gjashtë arsyet pse nuk duhet të mbani kurrë reçipeta gjatë kohës së gjumit:

1. Ndalon qarkullimin
Fjetja me reçipeta, sidomos nëse ato kanë tela, ndikon në qarkullimin e gjakut. Nëse këto të fundit janë shumë të ngushta, muskujt tuaj do të lëndohe. Edhe veshja e reçipetave sportive mund të dëmtojë indin e gjirit për shkak të qarkullimit të kufizuar

2. Shkakton shqetësim
Veshja e reçipetave mund të ndikojë në cilësinë e gjumin tuaj. Ndonëse acarimin e lëkurës mund të mos e vëreni, nëse nuk e bëni gjumin e qetë, me shumë mundësi është prej veshjes së reçipetave ose veshjeve të ngushta.

3. Mund të shkaktojë hiperpigmentim
Hiperpigmentimi është një gjendje e shkaktuar nga nivelet e rritura të melaninës, pigmenti në trup që përcakton ngjyrën e lëkurës. Reçipetat që janë shumë të ngushta, mund të shkaktojnë hiperpigmentim nga fërkimi i vazhdueshëm me lëkurën tuaj.

4. Ndikon fiziologjinë e gjirit
Mbajtja e reçipetave që të shtrëngojnë mund të ndikojë negativisht në sistemin limfatik. Duke dëmtuar rrjedhjen e gjakut dhe kullimin limfatik, kjo gjë  mund të çojë në inflamimin kronik dhe mbajtjen e lëngjeve. Gjëndrat limfatike ndihmojnë në largimin e toksinave nga zona e gjirit, kështu që kullimi limfatik i dëmtuar mund të ndikojë negativisht në mëlçinë, veshkat dhe në pjesë të tjera të trupit duke mbajtur toksina në vend që t’i eleminojë ato.