NDJENI FRYRJE TË STOMAKUT? Ja çfarë jua shkakton – AlpeGossip
NDJENI FRYRJE TË STOMAKUT?  Ja çfarë jua shkakton

NDJENI FRYRJE TË STOMAKUT? Ja çfarë jua shkakton

Ju mund të keni duruar javë, muaj apo edhe vite të ankthit, sikletit dhe simptomave të gjymtuara të stomakut.

Ndodh që ndjeni fryrje ekstreme, ndonëse e keni stomakun bosh. Ka raste që dëgjoni edhe zhurma të cuditshme, të cilave mund të mos i keni dhënë rëndësi.

Mjekët nuk kanë arritur ti japin zgjidhje duke përjashtuar mundësinë e sëmundjeve serioze si kanceri.  Por është zbuluar se mund të jetë sindromë e zorrës së irrituar, më e njohur si IBS.

Studimet vlerësojnë se të paktën një në pesë persona në Mbretërinë e Bashkuar vuajnë nga fryrja e stomakut, por nuk arrijnë të gjejnë trajtime.

Kërkimet dëshmojnë se shqetësimet mund ti shkaktojnë karbohidratet, yndyra ose sheqeri.  Ekspertët e shëndetësisë në Britani këshillojnë që të ndaloni konsumimin e kafesë e alkoolit, të mbani një dietë të pasur ushqimore dhe të mos shqetësoheni shumë.