Nëna bëni kujdes/ Këto medikamente nuk duhet t’i përdorni gjatë shtatëzanisë – AlpeGossip
Nëna bëni kujdes/ Këto medikamente nuk duhet t’i përdorni gjatë shtatëzanisë

Nëna bëni kujdes/ Këto medikamente nuk duhet t’i përdorni gjatë shtatëzanisë

Nuk ka dyshim se me shtatëzaninë do të vijnë edhe ndryshimet në trupin tuaj. Një nga to dhe më elementarja është se do t’iu fryhet barku dhe rrjedhimisht të ju zgjatet lëkura, e cila pas lindjes mund të deformohet, transmeton Indeksonline.

Por, çka në lidhje me produktet në regjimin tuaj të skicave apo rrudhave të krijuara?

Produktet që vendosni në trupin tuaj dhe që konsumoni mund të ndikojnë në foshnjën tuaj më shumë se ushqimet që hani, transmeton Indeksonline.

Këtu është një listë e përbërësve të kujdesit të lëkurës që duhet t’i shmangni gjatë shtatzënisë.

Retinoidet
Gjetur në Retin-A dhe Accutane, ‘retinoids’ janë recetë dhe medikamente anti-plakje dhe për puçrra.

Mund të jetë e shënuar në etiketat përbërës si acid retinoik, Retinyl Palmitate, retinaldehyde, adapalene, tretinoin, tazarotene dhe isotretinoin.

Ka një lidhje të provuar mes përdorimit të retinoideve dhe një rritje të rrezikut të defekteve të lindjes për zhvillimin e foshnjave. Shumica e mjekëve paralajmërojnë pacientët që të mos mbeten shtatzënë nëse përdorin këto ilaçe. Por nëse ju merrni me barrë, ndërpritni menjëherë marrjen e retinoideve.

Tetraciklina
Medikamentet përfshijnë doksiciklin dhe minociklin.

Tetraciklinët janë antibiotikë që duhet të shmangen gjatë shtatzënisë. Ato përdoren për të trajtuar një gamë të gjerë kushtesh si p.sh. puçrra dhe sëmundje rrjedhëse.

Studimet kanë treguar se ata mund të dëmtojnë mëlçinë e gruas shtatzënë dhe të zbardhin dhëmbët e fëmijës së saj në rritje. Nëse keni nevojë për një antibiotik gjatë shtatzënisë,mund ta zëvendësoni me Amoxicillin apo erythromycin.

 

Hidrokinon
Një agjent i ndriçimit të lëkurës përdoret për të trajtuar kushte të tilla si chloasma dhe melasma.

Nëse ju jeni duke marrë Hydroquinone para-shtatzënisë ose jeni duke e përdorur atë për të trajtuar shenja të errëta të lëkurës që ndonjëherë janë zhvilluar gjatë shtatzënisë ky është një produkt që duhet shmangur deri pas lindjes së fëmijës.

Formaldehidi
Produktet e listuara si formaldehidit, quaternium-15, dimetil-dimetil (DMDM), hydantoin, imidazolidinil ure, diazolidinyl ure, hydroxymethylglycinate natriumi, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (bromopol)

Toluen
Rri larg çdo pakoje me llak të thonjëve me methylbenzene, toluene ose antisal 1 në etiketën e saj përbërëse.

Shumica e lustrimeve të zakonshme përmbajnë toluen, një kancerogjen i dyshimtë, së bashku me ftalat dhe formaldehid.

Së bashku, ato janë të njohur si “trio toksike,” dhe ata formojnë një kombinim të fuqishëm të toksinave që ju duhet t’i shmangni në çdo kohë, sidomos gjatë shtatzënisë.