NËSE NUK E DINIT/ Kështu mund t’i bëni periodat të vijnë më herët – AlpeGossip
NËSE NUK E DINIT/ Kështu mund t’i bëni periodat të vijnë më herët

NËSE NUK E DINIT/ Kështu mund t’i bëni periodat të vijnë më herët

Në shumë raste, periodat shfaqen në momentin e gabuar.   Përshembull, një ditë para një fundjave jashtë qytetit. Tmerr! Në këtë moment përveçse mallkon fatin tënd “të keq”, mendon sa mirë do të ishte nëse cikli do të vinte kur ti të doje.

Por a mund ta bëjmë ne këtë?  Duket si çmenduri, por a ekziston ndonjë mënyrë për ta sjellë më herët ciklin?

Atëherë, cikli menstrual zakonisht vjen 1 herë në 28 ditë, ai normali. Sipas një kërkimi të shkurtër në internet ka një sërë recetash që me gjasa përshpejtojnë periodat. Vitamina C, aspirina, xhinxheri, seksi ose një banjë e ngrohtë. Epo nëse ndonjë nga mikeshat tuaja ka provuar çdo metodë dhe thotë se ja ka dalë t’i sjellë më herët, shkenca thotë gjë tjetër.

Së pari, kujtoni arsyen pse ju po këmbëngulni që cikli të vijë kur doni ju dhe pranoni se thjesht jeni pa fat. E dyta, shkenca është kundër gjithë përdorimit të këtyre metodave dhe përpjekjeve për ta bërë ciklin të vijë më herët.

Situata ndryshon nëse cikli juaj nuk është i rregullt. Pasi të jeni kontrolluar, mjeku mund t’ju japë disa barna hormonale për të stimuluar ardhjen e ciklit.