NGA ORIZI TEK MJALTI/ 10 superushqimet më energjike që mund të konsumojmë janë këto – AlpeGossip
NGA ORIZI TEK MJALTI/ 10 superushqimet më energjike që mund të konsumojmë janë këto

NGA ORIZI TEK MJALTI/ 10 superushqimet më energjike që mund të konsumojmë janë këto

Ushqimi që hamë luan një rol të rëndësishëm në nivelet e përditshme të energjisë fizike. A e dini se produktet me shumë kalori dhe yndyrë ju lodhin më shumë kërkojnë më shumë energji për t’u tretur?

Pra që gjithë dita juaj të jetë e mbushur me energji trupi duhet të ushqehet me këto produkte ushqimore:

1.Kuinoa

Ky ushqim me bazë bimore është plot me proteina, e pasur me magnez që lehtëson enët e gjakut dhe muskujt, duke siguruar energji të qëndrueshme që do t’ju ushqejë gjatë gjithë ditës.

2.Boronica

Boronicat nuk janë vetëm një shijshme, janë gjithashtu të mbushura me fibra, që sigurojnë energji për orë të tëra pas konsumimit të tyre.

3.Oriz kaf

Meqë kjo kokërr është e pasur me mangan, minerali që ndihmon në prodhimin e energjisë nga proteina dhe karbohidrat, do t’ju ndihmojë të jeni plot energji gjatë gjithë ditës.

4.Patatja e ëmbël

E mbushur me karbohidrate dhe e ngarkuar me beta-karoten (vitaminë A) dhe vitaminë C, ky produkt do t’ju ndihmojë të luftoni lodhjen e ditës.

5.Mjalti

Një lugë mjaltë është ekuivalenti i natyrës me një pije energjike. Ky sheqer natyral vepron si një karburant i muskujve gjatë stërvitjes dhe ndihmon në aktivizimin e muskujve pas stërvitjes.

6.Molla

Jo vetëm që një mollë në ditë do ta mbajë mjekun larg, por do t’ju japë një sasi fuqishme energjie.

7.Banane

Për shkak se ato janë të përbëra kryesisht nga sheqerna (glukoza, fruktoza dhe saharoza) dhe fibra, bananet janë një ushqim energjie i papërshkueshëm nga uji.

8.Spinaq

Kjo bimë e gjelbër është një burim i shkëlqyer hekuri, i cili është një komponent kyç i prodhimit të energjisë në trup.

9.Salmon

Ky peshk i kuq përmban proteina, vitaminë B6, niacinë dhe riboflavin të cilat ndihmojnë në kthimin e ushqimit që hani në energji.

10.Portokall

Plot me vitaminë C, kalium dhe folatë, kjo agrume jep energji në mënyrë të vazhdueshme me kalimin e kohës.