NGA VITAMINA E DERI TEK VAJI I KOKOSIT/ 7 maskat më të mira natyrale që zbehin rrudhat dhe ngadalësojnë plakjen e fytyrës – AlpeGossip
NGA VITAMINA E DERI TEK VAJI I KOKOSIT/ 7 maskat më të mira natyrale që zbehin rrudhat dhe ngadalësojnë plakjen e fytyrës

NGA VITAMINA E DERI TEK VAJI I KOKOSIT/ 7 maskat më të mira natyrale që zbehin rrudhat dhe ngadalësojnë plakjen e fytyrës

Rrudhat janë pjesë e paevitueshme e procesit të plakjes. Te disa njerëz, rrudhat dalin përpara kohe, kryesisht te zona e syve, gojës dhe qafës. Rrudhat shkaktohen jo vetëm nga rënia e prodhimit të kolagjenit, por edhe nga ndotja, ekspozimi në diell, mungesa e vitaminës D3, përdorimi i tepërt i produkteve kozmetike, ndryshimi i kremërave dhe duhani.

Rrudhat mund të zbehen, shmangen dhe mbahen nën kontroll me disa trajtime natyrale. Në këtë artikull të marrë nga AgroWeb.org do të mësoni për disa prej kurave më të mira natyrale kundër rrudhave.

Vaji i arrës së kokosit

Me këtë vaj mund të masazhoni zonën e rrudhave duke kryer lëvizje rrethore. Pas masazhit ju mund ta mbani vajin në lëkurë për gjithë natën. Maska duhet përsëritur çdo mbrëmje. Vaji i arrës së kokosit i jep lëkurës një shkëlqim natyral dhe zbeh rrudhat.

Vitamina E

Kapsulat e vitaminës E mund t’i blini në farmaci dhe të përdorni disa prej tyre çdo mbrëmje. Vitamina në formë vajore duhet aplikuar në zonën e rrudhave dhe duhet mbajtur për disa orë. Ky trajtim duhet bërë çdo mbrëmje. Vitamina E, zbeh rrudhat e hidraton lëkurën dhe e ushqen me antioksidantë.

Uthulla e mollës

Përzieni 1 lugë gjelle me uthull molle dhe 1 lugë gjelle me mjaltë. Aplikojeni maskën në lëkurë dhe qafë, mbajeni për 15-20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të vakët. Këtë maskë duhet ta bëni dy herë në javë. Uthulla e mollës ruan ekuilibrat e pehashit, ndërkohë që mjalti i jep fytyrës shkëlqimin rinor.

E bardha e vezës

Rriheni të bardhën e një veze dhe vendoseni në lëkurë. Prisni sa të thahet dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët. Kjo maskë (e përshtatshme për lëkurat me yndyrë) duhet bërë dy herë në javë. E bardha e vezës tendos lëkurën dhe zbeh rrudhat.

Avokado

Tulin e avokados mund ta shtypni në një mikser dore dhe maskën ta mbani në fytyrë për 20-30 minuta. Kjo maskë duhet bërë deri në 2 herë në javë. Avokadoja zbut rrudhat dhe i jep lëkurës shëndet, gjallëri dhe shkëlqim.

Aloe Vera

Përzieni një lugë gjelle me xhelin e aloe verës me të bardhën e një veze. Maskën mbajeni për gjysmë ore dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët. Xheli i aloe verës është një burim i pasur i vitaminës E dhe bashkëpunon mirë kundër rrudhave me të bardhën e vezës.

Lëngu i limonit

Përzieni sasi të barabarta të mjaltit dhe lëngut të limonit. Maskën mbajeni në fytyrë për 10 minuta. Lëngu i limonit përmban vitaminë C dhe nxit formimin e kolagjenit që zbeh rrudha