NJË JETË SEKSUALE E SHËNDETSHME/ Njihuni me mënyrat natyrale që do t’ju ndihmojnë të… – AlpeGossip
NJË JETË SEKSUALE E SHËNDETSHME/ Njihuni me mënyrat natyrale që do t’ju ndihmojnë të…

NJË JETË SEKSUALE E SHËNDETSHME/ Njihuni me mënyrat natyrale që do t’ju ndihmojnë të…

Një jetë e shëndetshme seksuale mund të rrisë besimin tuaj, të zvogëlojë stresin dhe t’ju ndihmojë të flini më mirë gjatë natës. Por problemet me qëndrueshmërinë ose çështjet e tjera të performancës seksuale mund të jenë edhe frustruese dhe të turpshme.

Ilaçet me recetë mund të ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së ereksionit dhe performancës seksuale duke rritur rrjedhjen e gjakut në penis. Barnat që kurojnë impotencën tek meshkujt janë:

sildenafil (Viagra)

vardenafil (Levitra)

tadalafil (Cialis)

Por, si të gjitha barnat pa recetë, ato vijnë me disa rreziqe. Sipas Klinikës Mayo, ilaçet për mosfunksionim të ngrerë mund të çojnë në skuqje, dhimbje koke, ndryshime vizuale, stomak të turbulluar dhe kongjestion të hundës. Gjithashtu, ato mund të kenë efekte të rrezikshme për burrat që marrin ilaçe nitrati ose hollues të gjakut, ose ata me probleme të zemrës dhe diabeti.

Zgjidhjet natyrore mund të mos paraqesin të njëjtat rreziqe ose ndërveprime me ilaçet, dhe disa, siç janë dy të parat, në të vërtetë mund të përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm.

1. Lini duhanpirjen

Pirja e duhanit mund të jetë fajësia për mosfunksionimin tuaj seksual – për të mos përmendur një rrezik më të lartë të kancerit dhe frymë të pakëndshme. Pirja e duhanit mund të dëmtojë qarkullimin, të rrisë rrezikun e vuajtjes nga mosfunksionimi erektil dhe të ulni numrin dhe qëndrueshmërinë e spermës tuaj.

2. Mbipesha

Të qenit mbipeshë dhe mos ushtrimi mund të ndikojë në performancën tuaj seksuale, kështu që merruni me aktivitete sportive. Duke rregulluar mirë shëndetin tuaj kardiovaskular, mund të ndërtoni edhe qëndrueshmëri në dhomë gjumi. Kujdes nga ngarja e biçikletës , pasi shtrëngimi i shkaktuar mund të shkaktojë mosfunksionim ngrerë të përkohshëm.

3. Akupunkturë

Akupunktura është një metodë e trajtimit të mjekësisë tradicionale kineze (TCM) që është praktikuar për më shumë se 2.500 vjet. Praktika e futjes së gjilpërave të vogla në pika të caktuara në të gjithë trupin thuhet se stimulon sistemin nervor dhe ndikon në opioidet natyrale dhe hormonet.

4. Rritja e konsumit të zinkut

Mungesa e zinkut mund të çojë në mosfunksionim seksual dhe ulje të niveleve të testosteronit. Por as shumë zink nuk është e mirë për ju.

Hani ushqime që përbajnë nivele normale të zinkut siç janë:

-Gocë deti

-Mish

-Drithëra të fortifikuara të mëngjesit

5. Rrit konsumin e L-argininës

Aminoacidet janë blloqet ndërtuese të proteinave. L-arginina është një aminoacid thelbësor që mund të shndërrohet në oksid nitrik, i cili mund të ndihmojë në relaksimin e enëve të gjakut të penisit dhe të rrisë rrjedhën e gjakut dhe cilësinë e ereksionit. Ajo vepron në të njëjtën mënyrë siç bëjnë ilaçet aktuale me recetë. Soja dhe perimet janë burim i mirë i L-argininës.

6. Konsideroni bimët

Ka produkte të panumërta për përmirësimin e impotencës në treg. Disa që përdoren në mjekësinë tradicionale përfshijnë johimbine, xhensen të kuq, epimediumin dhe gingko biloba.

Zbuluesit e këtyre produkteve e dinë që burrat krenohen shumë me punën e tyre në dhomë gjumi.

Asnjë prej këtyre shtojcave nuk ka kaluar nëpër testime rigoroze për të vërtetuar përfitimet ose rreziqet e tyre. Gjithashtu, disa testime kanë zbuluar se këto shtesa përmbajnë shumë më pak përbërës aktivë sesa raportohen. Sigurohuni që të kontrolloni me mjekun tuaj para se të merrni suplemente ose barishte.

Nëse po kërkoni të shmangni rreziqet e mundshme të barnave pa recetë, ndryshimet në stilin e jetës më sipër mund të japin rezultatet më të mira pa rrezik. Plus, humbja e peshës dhe heqja dorë nga pirja e duhanit mund të qëndrojë vetëm për të përmirësuar aftësinë tuaj seksuale.